×

Zdecydował się oddać swoje organy po śmierci. Transplantolodzy zrobili z nich eksponat

Mężczyzna zgodził się ofiarować swoje organy po śmierci, by pomóc ratować chorych. Niestety jego płuca nigdy nie trafiły do biorcy. Stały się eksponatem. Dlaczego nie wykonano przeszczepu? Jak do tego doszło?

Płuca miały być darem życia

52-letni mężczyzna jako osoba o dobrych sercu, chciał pomóc komuś w walce z chorobą. Zdecydował się oddać swoje organy po śmierci. Jednak transplantolodzy, którzy zamierzali przeszczepić płuca jednemu z pacjentów, nie zrobili tego. Do zabiegu nie doszło, gdyż to, co zobaczyli, nie pozwoliło na przeszczep.

Jak się okazało, dawca był nałogowym palaczem, więc jego płuca wyglądały przerażająco. Niestety nie jest to odosobniony przypadek. Jak komentuje jeden z transplantologów:

Wielu palaczy w kraju ma płuca, które tak wyglądają

Co stanie się z narządem?

Lekarze stwierdzili, że płuca nie nadają się dla innej osoby i… zrobili z nich eksponat. Teraz płuca pokazują, do czego może doprowadzić nałogowe palenie.

Mężczyzna nie uratował innej osoby dzięki oddaniu narządu do przeszczepu, ale może zrobi to w inny sposób. Mamy nadzieję, że jego płuca zmuszą palaczy do myślenia.

Lekarz przestrzega:

Nasz zespół postanowił odrzucić te płuca do przeszczepu. Jeśli jesteś palaczem, twoje płuca mogą nie zostać zaakceptowane, nawet jeśli zdecydujesz się je przekazać po śmierci. Spójrz na te płuca – czy nadal masz odwagę palić?

Rzuć póki nie jest za późno

Statystyki podają, że palenie tytoniu jest najpoważniejszym i najgroźniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca. Pamiętajmy, że na dym tytoniowy nie jest narażony tylko palacz, ale również inne osoby, przebywające w jego pobliżu.

Palenie zabija co roku 1,2 miliona ludzi. Choroby związane z paleniem dotyczą nie tylko płuc. Palacze, są dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca.

Trzeba mieć na uwadze, że zła jakość powietrza, o której coraz częściej się mówi również przyczynia się do zachorowań na raka płuc. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że palacze chorują na raka płuc coraz częściej

Źródła: twojezdrowie.rmf24.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.dailymail.co.uk
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij