×

Jak uzyskać L4 przez Internet? To prostsze niż mogłoby się wydawać

Jak uzyskać L4 przez Internet? Epidemia koronawirusa sprawiła, że dostępne stały się tzw. teleporady medyczne, e-zwolnienia oraz e-recepty, które na dobrą sprawę już dawno miały zostać wprowadzone na szerszą skalę. Jednak wiele osób nadal nie wie, jak można otrzymać zwolnienie chorobowe bez wychodzenia z domu. Wyjaśniamy zatem krok po kroku, jak je uzyskać.

Zwolnienia lekarskie i recepty bez wychodzenia z domu

Możliwość dostarczania pracodawcy zwolnień lekarskich drogą internetową funkcjonuje już od dłuższego czasu. Ryzyko zakażenia koronawirusem sprawiło jednak, że zakres świadczeń możliwych do zrealizowania za pomocą telefonu znacznie się powiększył.

Wszystkie osoby planujące wizytę u lekarza powinny w pierwszej kolejności rozważyć możliwość skorzystania z tzw. teleporady. W związku z tym, należy najpierw zadzwonić do przychodni i poprosić o wywiad telefoniczny z lekarzem podczas, którego medyk zadecyduje o tym, czy wymagana jest wizyta w placówce stacjonarnej.

Od 2019 roku funkcjonuje w Polsce elektroniczny system przekazywania zwolnienia lekarskiego do pracodawcy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego on-line bez konieczności osobistego dostarczenia zwolnienia do zakładu pracy. Nowa procedura stanowi znaczne ułatwienie dla pacjenta, który odtąd nie musi zajmować się formalnościami. Z kolei, pracodawca błyskawicznie otrzymuje informację o stanie zdrowia pracownika.

Jak uzyskać L4 przez Internet?

Wystawianie zwolnienia lekarskiego przez Internet jest w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się Covid-19 w przychodniach lekarskich. Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia zachęcają Polaków do korzystania z tego typu rozwiązań, jak teleporady czy konsultacje online u lekarzy rodzinnych i specjalistów.

W trakcie konsultacji online istnieje możliwość wystawienia L4. Jeśli lekarz zdecyduje, że pacjent wymaga bardziej szczegółowej konsultacji, wówczas może odbyć się także wizyta w placówce. Teleporada jest w szczególności wskazana w przypadku osób chorych przewlekle. Mogą one uzyskać e-receptę na leki lub przedłużenie zwolnienia bez konieczności narażania się na zakażenie koronawirusem w przychodni. Również osoby o lekkich dolegliwościach powinny wybrać ten typ kontaktu z lekarzem.

Pacjenci bez dostępu do sieci

Dla osób, które nie posiadają dostępu do Internetu, czyli w szczególności dla seniorów dobrym rozwiązaniem jest wystawianie zwolnień przez telefon. W przypadku kobiet w ciąży, które dotychczas przeszły wszelkie, niezbędne badania, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ginekolog zdecyduje odwołać wizytę, a zwolnienie lekarskie przedłuży właśnie drogą telefoniczną. Jeśli zajdzie konieczność wykonania określonego badania, pacjentka zostanie umówiona do przychodni.

Zwolnienie lekarskie mogą uzyskać również rodzice dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia i ze względu na chorobę wymagają opieki. Dorosły może otrzymać tzw. L4 na dziecko, aby przejąć bezpośrednią opiekę nad chorującym maluchem.

Miejmy nadzieję, że wprowadzone ułatwienia w wystawianiu zwolnień L4 nie zostaną wycofane po zakończeniu epidemii koronawirusa.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować