×

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? 12 cennych rad ekspertów

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem? To pytanie zadaje sobie większość Polaków, szczególnie tych, którzy mieszkają w tzw. „czerwonych strefach”. Problem dotyczy głównie mieszkańców Śląska i Małopolski, gdzie obserwuje się rekordowe przyrosty zakażeń. Eksperci radzą, jak się chronić.

Putin: Mamy gotową szczepionkę na koronawirusa

Gdy jedni dwoją się i troją, żeby odnaleźć skuteczny sposób na koronawirusa, inni twierdzą, że znaleźli już antidotum.

Opinię publiczną zaskoczył Władimir Putin, który twierdzi, że po dwóch miesiącach testów na ludziach, Rosjanie mają pierwszą skuteczną szczepionkę na koronawirusa.

Zapewne mieszkańcy wielu krajów mogliby mieć opory przed testowaniem tego, co zaproponują Rosjanie. Jednak Putin twierdzi, że jedną z pierwszych osób, testujących działanie szczepionki, była… jego córka.

Jedna z moich córek się zaszczepiła. W tym sensie ona brała udział w eksperymencie. Po przyjęciu szczepionki, miała 38 stopni temperatury. Na następny dzień już 37 i trochę, to wszystko

– twierdzi prezydent Rosji, cytowany przez Ria Novosti.

Szczepionkę opracował moskiewski Instytut Gamaleya. Prezydent Putin wyraził nadzieję, że również innym krajom uda się odnieść sukces w tym zakresie.

Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Nie wiadomo, na ile można wierzyć rosyjskim danym odnośnie przyrostu zachorowań, ani na ile prawdziwe są doniesienia o skutecznej szczepionce. Jedno jest pewne: w Polsce jeszcze długo będziemy radzić sobie bez niej.

Jak wynika z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia, liczba zakażeń ostatniej doby zmalała. Pozytywny wynik testu otrzymało 551 osób. Najgorzej ponownie jest na Śląsku i w Małopolsce, gdzie odnotowano kolejno 128 i 71 nowych przypadków.

Eksperci apelują, żeby korzystać ze sprawdzonych źródeł wiedzy i podkreślają, że można uniknąć zakażenia dzięki stosowaniu się do kilku prostych zasad. Niektóre mogą być sporym zaskoczeniem, ponieważ przypominają, że ochrona przed koronawirusem to nie tylko częste mycie rąk i zachowywanie dystansu społecznego, ale także dbanie o odporność, np. poprzez właściwą dietę.

12 cennych rad ekspertów, jak uniknąć zakażenia:

Przypomnijmy: chociaż w 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg, to u 15-20 proc. pacjentów mogą wystąpić poważne komplikacje. Umiera 2-3 proc. chorych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować