×

Ważna zasada podczas oddychania przez maseczkę. Pozwoli uniknąć duszności

Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Wiele osób zgłasza nieprzyjemności związane z częściową blokadą dróg oddechowych. Jak sobie z nimi radzić?

Obowiązek zakrywania twarzy

Od 16 kwietnia na terenie Polski obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że każde wyjście z domu wiąże się z obowiązkiem noszenia maseczki, szalika lub chustki zakrywającej nos i usta. Zgodnie ze słowami Ministra Zdrowia, ten przepis nie zostanie zniesiony do czasu wprowadzenia na rynek szczepionki na koronawirusa. Do tego potrzeba jednak czasu.

Zasłanianie ust oraz nosa ma spowolnić i ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa. Jednak wiele osób odczuwa duszności, uczucie braku tlenu i zatkanego nosa, kiedy próbują zaczerpnąć tchu przez maseczkę ochronną. Jak się okazuje, wiąże się to z nieprawidłowym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Kluczem do pozbycia się tych nieprzyjemnych dolegliwości, jest właściwa technika oddychania.

Lek. med. Elżbieta Dudzińska z przychodni Strefa Pacjenta, specjalistka zajmująca się zaburzeniami wzorca oddychania i terapiami oddechowymi, udzieliła kilku cennych porad. Jak komentuje:

Maseczka będzie prowokowała do oddychania przez usta, szybszego i de facto płytszego. Koniecznie należy oprzeć się pokusie szybszego oddychanie przez usta, bo to tylko pogorszy sytuację i pogłębi uczucie duszności. Jeśli uda nam się to zrobić, to już po kilku dniach zaadaptujemy się i nie będziemy odczuwać duszności, pod warunkiem, że maseczka jest wykonana z materiału odpowiednio przepuszczającego powietrze.

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Doktor Dudzińska zaleca, aby skupić się na oddychaniu przez nos, jednocześnie kontrolując oddech przeponą:

Powinniśmy oddychać spokojnie przez nos, biorąc wdech i wydech, jak również przeponowo. Innymi słowy – nasz wzorzec oddychania nie powinien się zmienić.

Ekspertka podkreśliła, że oddychanie przez nos jest niezwykle ważne. To właśnie tam dochodzi do pewnego rodzaju procesu odkażenia:

Wydech przez nos chroni nas częściowo przed koronawirusem, czyli wzmacnia ten filtr, jakim jest maseczka. A przede wszystkim poprawia kondycję płuc, poprawia pobór tlenu, uruchamia przeponę i, co jest bardzo ważne, pogłębia odpowiedź relaksacyjną organizmu, czyli buforuje nieco ten stres, którego wszyscy doświadczamy z racji istniejącej sytuacji.

A dlaczego nie należy oddychać przez usta podczas noszenia maseczki? Lek. Elżbieta Dudzińska tłumaczy:

Ponieważ oddychanie przez usta promuje przewagę układu współczulnego, czyli upośledza wydzielanie obronnego śluzu i ułatwia wtargnięcie wirusa, tym bardziej należy oddychać przez nos. Dodatkowo należy dbać, by unikać sytuacji stresowych, bo te pobudzają układ współczulny, podwyższają poziomy mediatorów m.in. poziomy adrenaliny, noradrenaliny i przyczyniają się pośrednio do zmniejszonego wydzielania ochronnego śluzu.

Skąd uczucie duszności?

Wiele osób uskarża się na duszności spowodowane zakrywaniem twarzy. Najczęściej wtedy zsuwają maseczkę na brodę, albo próbują oddychać przez usta, robiąc większe wdechy.

Jak wyjaśnia doktor Dudzińska związane jest to z:

  • wrażeniem odcięcia powietrza,
  • brak akceptacji nakazu noszenia maseczki,
  • uczucie irytacji związane z pobudzeniem układu współczulnego,
  • reakcja stresowa, co powoduje zmianę sposobu oddychania na szybszy i płytszy,
  • tkanina maseczki – jeśli jest zbyt gruba i słabo przepuszcza powietrze staramy się szybciej oddychać w obawie przed uduszeniem.

Ćwiczenia ułatwiające oddychanie w maseczce

Jak dalej tłumaczy pani doktor, do maseczki można się przyzwyczaić. Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Są do tego odpowiednie ćwiczenia: 

Można sobie pomóc ćwiczeniami oddechowymi w domu, bez maseczki, które wzmocnią prawidłowy wzorzec oddychania i pomogą poprawić tolerancję na wahania poziomu dwutlenku węgla. Ćwiczenia będą pomocne dla każdego, niemniej osoby z utrwalonym niewłaściwym wzorcem oddychania często wymagają profesjonalnego wsparcia, by odwrócić nawyk, który utrwalał się latami. Niezależnie od ćwiczeń, należy wykazać się cierpliwością, dać sobie czas na adaptację i zweryfikować swój „stosunek mentalny” do maseczki.

Przez 10-15 sekund oddychamy normalnie przez nos (wdech i wydech przez nos), potem robimy stop po wydechu i liczymy w myślach do 5 (czyli zatrzymujemy oddech na 3-5 sekund), potem powracamy do normalnego oddychania przez nos przez 10-15 sekund i znowu zatrzymujemy oddech po wydechu na 3-5 sekund, znowu wracamy do normalnego oddychania przez nos prze 10-15 sekund i znów stop po wydechu.

Kto nie musi nosić maseczki?

Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia, nakaz zakrywania ust i nosa nie obowiązuje:

  • dzieci do lat 4,
  • osób borykających się z problemami oddechowymi (uczulenie, astma, nadciśnienie). Taka persona nie musi posiadać przy sobie zaświadczenia bądź orzeczenia potwierdzającego kłopoty zdrowotne,
  • w trakcie podróży samochodem prywatnym wspólnie z domownikiem,
  • pracowników, którzy na terenie zakładu pracy nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz,
  • kapłanów oraz osób duchownych, sprawujących obrzędy religijne,
  • rolników w trakcie pracy,
  • służb wojskowych w trakcie pełnienia służby oraz obowiązków, które nie dotyczącą spraw kontroli pandemii (np. patroli ulicami miast)
  • przewoźników zbiorowego transportu publicznego oraz prywatnego, o ile są oni odgrodzeni od pasażerów i nie mają z nimi żadnego kontaktu.
Źródła: www.medonet.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), pl.freepik.com

Może Cię zainteresować