×

Zamiast iść do kościoła możesz sam poświęcić jedzenie w domu. Jak to zrobić?

Wielu katolików zastanawia się jak poświęcić samemu pokarmy w domu? Obostrzenia skutecznie ograniczają możliwość kapłanów w tej kwestii. Jednakże jest na to sposób.

Reklama

Święta Wielkanocne w dobie pandemii

Wielkanoc to najważniejsze święto dla Chrześcijan, nic więc dziwnego, że obecna sytuacja budzi wiele emocji. Episkopat 23 marca wydał dokument, w którym apeluje, aby zarówno wierni, jak i kapłani przestrzegali zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych. W ostatnich tygodniach dochodziło do nadużyć w tych kwestiach.

W piśmie jest także mowa o osobach, które nie mogą uczestniczyć w obrzędach fizycznie:

Reklama

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

A co w kwestii tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach? Episkopat odpowiedział w dokumencie z 21 marca 2020 roku. Podane wówczas zalecenia wciąż pozostają w mocy:

Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350. Można go też (załącznik dołączony do pisma przyp.red.) umieścić na stronach diecezjalnych i parafialnych.

Przedstawiciele kościoła apelują o nie zamykanie kościołów, jednakże podkreślają, że decyzja zależy od władz państwowych. Watykan także podał wytyczne dotyczące Wielkanocy, apelując o maksymalne ograniczanie osób uczestniczących w uroczystościach na terenie kościołów.

Jak poświęcić samemu pokarmy w domu?

Każda diecezja podejmuje samodzielną decyzję w kwestii święcenia pokarmów. Zalecane jest, aby w miarę możliwości poświęcenia dokonał ojciec rodziny lub inna osoba z grona rodzinnego, która chce poprowadzić poświęcenie.

Reklama

Obrządek zaczyna się od zapalenia ustawionej na stole świecy. Następnie cała rodzina odmawia modlitwę, po której zostaje odczytany tekst z Pisma Świętego pochodzący z Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 28, 1-10).

Co obowiązkowo powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym? Zwyczajowo umieszcza się tam sól. Symbolizuje ona ochronę przed złem oraz chroni potrawy przed zepsuciem. Obok niej winny się znaleźć jajka, które symbolizują wiosnę oraz rodzące się życie.

Reklama

W każdym koszyczku musi się także znaleźć baranek z chorągiewką zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Znajdziemy tam także babkę, chleb, chrzan, wędliny, miód czy pieprz. W zależności od regionu Polski w koszyczku mogą się także znaleźć regionalne potrawy.

Obchodzicie w sposób tradycyjny Święta Wielkanocne?

Źródła: episkopat.pl, beszamel.se.pl, diecezja.pl, nto.pl, www.fakt.pl, gk24.pl
Fotografie: Twitter, pixabay.com

Może Cię zainteresować