×

Jak leczyć Covid w domu? Praktyczne porady, które pomogą złagodzić dokuczliwe objawy

Stało się – test wskazał na zakażenie koronawirusem, a sanepid skierował na izolację. Co dalej? Jeśli objawy infekcji są łagodne, jest kilka sposobów, którymi możemy się posiłkować, żeby radzić sobie samodzielnie. Jak leczyć Covid w domu?

Objawy Omikronu

By próbować zwalczyć wroga, najpierw trzeba go skutecznie rozpoznać. A jest to trudne. Wariant Omikron, który obecnie odpowiada za ok. 60 proc. przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, daje objawy bardzo zbliżone do przeziębienia. Szczególnie u osób, które są już w pełni zaszczepione.

Na liście objawów, typowych dla tego wariantu, znalazły się:

  • katar;
  • ból głowy;
  • zmęczenie;
  • kichanie;
  • chrypa;
  • uporczywy kaszel.

U osób zakażonych wariantem Omikron znacznie częściej występuje ból gardła, rzadziej natomiast pojawia się utrata węchu i smaku, charakterystyczna dla zakażenia wariantem Delta. Może wystąpić także wysypka, zapalenie spojówek oraz jelitówka – biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem, na rozpoznanie, z czym mamy do czynienia, jest wykonanie testu. A co, jeśli wynik jest pozytywny?

Jak leczyć Covid w domu?

Warto podkreślić, że nie istnieje coś takiego, jak „domowe sposoby” na COVID. Wielu chorych trafiło na oddział szpitalny w ciężkim stanie, zbyt długo zwlekając ze zgłoszeniem się do lekarza i próbując leczyć się domowymi sposobami. Dlatego podstawą jest monitorowanie własnego stanu zdrowia i odpowiednie reagowanie, jeśli symptomy się pogłębiają.

Jeśli jednak objawy zakażenia są łagodne, możemy się wspomagać domowymi sposobami, żeby szybciej wrócić do pełni sił.

Co pomaga w domowym leczeniu?

  • dużo odpoczynku i dużo płynów – pij wodę, soki owocowe i gorącą herbatę z cytryną, jedz zupy. To pomoże złagodzić ból gardła i rozrzedzić śluz.
  • zwróć uwagę na to, co jesz. Owoce i warzywa są sprzymierzeńcem w walce z chorobą. Dzięki zdrowej diecie wspomagasz układ odpornościowy.
  • nie pal i nie wdychaj dymu papierosowego.
  • staraj się unikać leżenia na plecach.
  • jeśli masz wysoką gorączkę, wskazane jest stosowanie leków przeciwgorączkowych. Najskuteczniejsze są niesteroidowe leki przeciwzapalne lub paracetamol.

    U chorych z nasilonym kaszlem, który utrudnia mówienie i przeszkadza podczas snu, zaleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych (taka informacja znajduje się w „Zaleceniach dotyczących postępowania u osób z chorobą COVID-19 leczonych w domu”). Domowym odpowiednikiem leków przeciwkaszlowych jest miód – by złagodzić kaszel, wystarczy zjeść łyżkę (ten sposób nie nadaje się dla małych dzieci).

  • w ciężkich przypadkach zastosować można preparaty z zawartością kodeiny.

Warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr, dzięki któremu możemy sprawdzić poziom tlenu we krwi, a w razie potrzeby odpowiednio zareagować, wzywając pomoc. Pulsoksymetr można otrzymać bezpłatnie.

Gdy ukończyłeś 55 lat, automatycznie kwalifikujesz się do programu [Domowa Opieka Medyczna – przyp. red.] i otrzymasz urządzenie do domu pocztą. Jeśli jeszcze nie masz 55 lat, możesz zamówić pulsoksymetr przez Internet lub przez kwalifikację przeprowadzoną przez lekarza POZ

– czytamy na nfz.gov.pl.

Nie bagatelizujmy objawów takich jak ból i ucisk w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, gorączka powyżej 39 st. C., a także zmiany w świadomości oraz zachowaniu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować