×

Izotopy promieniotwórcze w rejonie Bałtyku! Mogą stanowić poważne zagrożenie

Izotopy promieniotwórcze w rejonie Bałtyku! Naukowcy odpowiadają na pytanie, czy może być to groźne dla zdrowia ludzi.

Reklama

Izotopy promieniotwórcze w rejonie Bałtyku

Organizacja Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBTO) nadzoruje sieć setek stacji monitorujących, które używają danych sejsmicznych, hydroakustycznych i innych technologii do sprawdzania testów broni jądrowej w dowolnym miejscu na świecie.

Technologię tę można jednak również wykorzystać do innych zastosowań, czego dowiodła jedna ze stacji skanujących powietrze w poszukiwaniu radionuklidów – charakterystycznych cząstek radioaktywnych. Mogą one być przenoszone przez wiatr na duże odległości.

Reklama

Wykryła ona niezwykle wysoki poziom trzech radionuklidów na początku tego tygodnia: cezu-134, cezu-137 i rutenu-103. Jak poinformowała rzeczniczka CTBTO ze sztokholmskiej stacji monitorującej:

Są to z całą pewnością produkty rozszczepienia jądrowego, najprawdopodobniej pochodzenia cywilnego. Nasza organizacja jest w stanie wskazać prawdopodobne źródło promieniowania, ale nie leży to w naszych kompetencjach.

Turyści nad morzem mogą być zagrożeni?

Promieniowanie może być niezwykle groźne dla ludzkiego ciała. Jednakże w tym momencie nie występuje zagrożenie dla ludzkiego organizmu.

Jak poinformował szef CTBTO Lassina Zerbo twierdzi, iż pomiar z 22/23 czerwca nie wskazuje na zagrożenie dla turystów oraz statków w tym rejonie:

Reklama

Wyższy niż zazwyczaj, ale nieszkodliwy dla zdrowia ludzkiego.

Post Zerbo zawiera mapę pokazującą skąd cząstki mogły pochodzić w ciągu 72 godzin przed ich wykryciem. Jest to duży obszar obejmujący wierzchołki Danii i Norwegii. Można także zobaczyć południową Szwecję, znaczną część Finlandii, kraje bałtyckie i część zachodniej Rosji w tym Sankt Petersburgu.

Kilka dni temu pojawiła się informacja o „mięsożernych bakteriach” w Bałtyku. Jak ostrzegają lekarze kontakt z nimi może być groźny:

Reklama

W ich przypadku choroba po zetknięciu się z przecinkowcami może mieć ciężki przebieg. W latach ubiegłych zdarzały się już pojedyncze przypadki śmiertelne.

Warto zwracać uwagi na komunikaty odnośnie stanu jakości wody. Lepiej zapobiegać niż później się obawiać.

Źródła: www.swissinfo.ch, www.deccanherald.com, www.aktualnosci24.com, tvn24.pl, www.stefczyk.info
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować