×

Rząd Iranu przyznaje, że zestrzelili samolot pasażerski! Prezydent „głęboko żałuje tej pomyłki”

Iran przyznał się do zestrzelenia samolotu pasażerskiego, który pomylony został z zagrożeniem podczas działań wojennych z USA, co oznacza zmianę retoryki po wielokrotnym zaprzeczaniu takiemu scenariuszowi i oskarżaniu zachodnich rządów o szerzenie kłamstw.

Manipulacja wiadomościami

Pierwotnie zakładano, że katastrofa samolotu to nieszczęśliwy wypadek i taką wersję podawał Iran, wskazując na kłopoty z silnikami odrzutowca. Jednakże liczne dane wywiadowcze oraz nagrania wskazywały, że maszyna została trafiona dwoma rakietami. Nawet po takich oskarżeniach kraj Persów twardo ogłaszał, że był to wypadek a wszelkie oskarżenia, są niesłuszne. Dzisiejszy poranek przyniósł jednak zmianę retoryki.

„Islamska Republika Iranu głęboko ubolewa nad tym katastrofalnym błędem”

Lot 752 linii Ukraine International Airlines leciał w pobliżu wrażliwego miejsca wojskowego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, gdy został zestrzelony z powodu „błędu ludzkiego”, powiedziała armia po przeprowadzeniu własnego dochodzenia. Potwierdzili też, że „sprawcy” zostaną zidentyfikowani i przekazani organom sądowym. Wydano oficjalne oświadczenie armii irańskiej:

Siły zbrojne Iranu stanęły w pogotowiu po zagrożeniach ze strony USA, aby wycelować w irańskie miejsca. W tak bardzo wrażliwych i krytycznych okolicznościach Boeing Flight 752 leciał blisko wrażliwego miejsca wojskowego IRGC na wysokości i pod kątem, który sprawiał, że wyglądał na wrogi cel. Samolot został trafiony z powodu błędu ludzkiego i nieumyślnie.

Prezydent Iranu Hassan Rouhani za pomocą Twittera wyraził „głębokie ubolewanie nad tym katastrofalny błędem” oraz przyznaje, że modlitwą jest z ofiarami tej tragedii.

Prezydent Ukrainy zareagował na oświadczenie Iranu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński wydał oświadczenie po przyznaniu się przez Iran, że przypadkowo zestrzelił ukraiński samolot pasażerski:

Ten poranek nie był dobry, ale przyniósł prawdę. Nawet zanim Międzynarodowa Komisja mogła dokończyć swoje prace, Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu. Ale nalegamy na pełne przyznanie się do winy. Oczekujemy, że Iran przeprowadzi pełne i otwarte dochodzenie. Postawi odpowiedzialnych przed wymiarem sprawiedliwości, zwrócenie ciał zmarłych, wypłata odszkodowania i oficjalne przeprosiny kanałami dyplomatycznymi. Mamy nadzieję, że śledztwo będzie kontynuowane bez sztucznych opóźnień i przeszkód. Naszych 45 specjalistów potrzebuje pełnego dostępu i zaangażowania w celu ustalenia sprawiedliwość.

Obecnie Iran ma zamiar przeprowadzić dochodzenie oraz postawić winnych przed sądem. Czy jednak tym razem będzie mówił prawdę?

Irańska telewizja pokazała nagranie, na którym widać czarne skrzynki samolotu

Film z miejsca wypadku samolotu możecie zobaczyć na naszym facebooku:

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.buzzfeednews.com, www.nytimes.com, www.bloomberg.com
Fotografie: Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij