×

Intensywne opady śniegu. IMGW zapowiada nadejście zimy w aż 14 województwach

Intensywne opady śniegu rozpoczną się już dziś! W tym roku zima przyjdzie do nas znacznie wcześniej niż w minionych latach. Synoptycy nie mają najmniejszych wątpliwości, że biały puch pokryje aż 14 województw.

Zima nadchodzi

Od wielu lat w Polsce nie było zimy z prawdziwego zdarzenia. Temperatury rzadko spadały poniżej -10 stopni, a jeśli pojawiał się śnieg, to zazwyczaj znikał w bardzo szybkim tempie. Mimo to, Polacy nie tracą nadziei na to, że w tym roku zima nas zaskoczy. Prawdopodobieństwo, że doczekamy się śniegu jest w tej chwili wyjątkowo wysokie. IMGW opublikował bowiem komunikat, z którego wynika, że jeszcze w tym tygodniu w Polsce nastąpi radykalna zmiana pogody. Synoptycy przewidują intensywne opady śniegu, w związku z tym wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla aż 14 województw. Lada moment w sporej części kraju zacznie padać śnieg.

Już dziś, 26 listopada w województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim zrobi się biało. Z kolei, od soboty śnieg zawita także na Warmii i Mazurach. Jako ostatnie, w niedzielę białego puchu doczekają się województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubuskie i dolnośląskie. IMGW nie objęło swoim ostrzeżeniem wyłącznie województwa łódzkiego i podkarpackiego. Nie oznacza to jednak, że na w najbliższych tygodniach i tam nie pojawi się upragniony śnieg.

intensywne opady śniegu
Freepik
intensywne opady śniegu 2
Freepik

Intensywne opady śniegu

Skandynawia, częściowo wschodnia i centralna Europa oraz Basen Morza Śródziemnego znajdują się w chwili obecnej pod wpływem niżów. Pozostałe obszary kontynentu, w tym Polska są z kolei, objęte wyżami. Dokładnie, nasz kraj znajduje się na skraju wyżu z rejonu Morza Czarnego. Tymczasem od północy nasuwa się zatoka niżu znad Finlandii. Jednocześnie z zachodu na wschód przesuwa się chłodny front atmosferyczny.

Analizy ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że dziś nastąpi gwałtowne pogorszenie aury. Z południa będzie napływać chłodne powietrze, które spowoduje opady mokrego śniegu i deszczu. Dziś zachmurzenie w niemal całej Polsce będzie duże. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem będą zamieniać się w śnieg. Suma opadów na południu kraju wyniesie nawet 10 mm – 15 mm. Z kolei, na południu Opolszczyzny, Górnego Śląska i Małopolski przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej w granicach 7 cm – 10 cm.

Już jakiś czas temu IMGW informował, że zima 2021/2022 będzie dość śnieżna. Nikt nie przypuszczał jednak, że śnieg pojawi się w Polsce aż tak wcześnie.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Freepik, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij