×

Jaka będzie zima 2021/2022? Długoterminowa prognoza zdradza czy zobaczymy śnieg

Jaka będzie zima 2021/2022? To pytanie zadają sobie wszyscy, spragnieni śnieżnego szaleństwa Polacy. Od kilku lat zimy w naszym kraju pozostawiają wiele do życzenia. Wielomiesięczna szaruga oraz błoto to wizja, która niestety wydaje się bardzo prawdopodobna. Czy jest jednak nadzieja na chociażby białe Święta?

Dwa ataki zimy

O śnieżnej, bajkowej zimie marzymy już od kilku lat. Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu było w Polsce standardem, obecnie stało się długo wyczekiwanym cudem. Zmiany klimatyczne spowodowały, że białe Święta i siarczyste mrozy nie nawiedzają już naszego kraju z dawną częstotliwością. Choć do zimy zostało jeszcze sporo czasu, wiele osób zastanawia się już, co w tym roku szykuje dla nas pogoda. Swoimi przeczuciami na temat nadciągającej zimy niedawno podzielił się z internautami Krzysztof Jackowski. Jasnowidz wieszczył, że tegoroczna zima będzie miała kilka fal, podobnie jak koronawirus.

Jeśli chodzi o zimę, to mam wrażenie, że będzie taka falowa można powiedzieć. Będą dwa ataki zimy ze śniegiem. Zima będzie trochę przypominała ubiegłoroczną zimę. Będą takie dwa momenty ze śniegiem. Po tej jesiennej aurze będzie okres w miarę ciepławej zimy, takiej jak październik i listopad. Mam wrażenie, że w grudniu będzie pierwszy, krótszy atak zimy ze śniegiem, potem się ponownie ociepli. To będą dwa dość krótkie momenty. Takie mam wrażenie zimowe. Tak… zima będzie paskudna. Jesienna zima.

Co na ten temat sądzą synoptycy? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował już swoje prognozy na listopad, grudzień, styczeń i luty. Wszystko wskazuje na to, że w listopadzie temperatura będzie mieścić się w normie, jednak czekają nas obfite opady. Grudzień przyniesie temperatury mieszczące się w normie lub nieco poniżej niej. Z kolei, w styczniu 2022 średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju zmieści się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Wreszcie luty przyniesie temperatury w normie oraz nieco większe niż zwykle opady.

Jaka będzie zima 2021/2022?

IMGW tłumaczy, co powinniśmy rozumieć przez określenia takie jak „w normie”, „poniżej normy” etc.

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Meteorolodzy przypominają, że długoterminowe prognozy niosą w sobie duże ryzyko błędu. W związku z tym, należy je traktować z przymrużeniem oka.

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Wiadomo też, że długoterminowa prognoza obarczona jest większym prawdopodobieństwem zmiany niż krótkoterminowa, ale też inne są jej zadania – z tych zapowiedzi korzystają nie tylko cywile i synoptycy, ale też wiele instytucji, w tym rządy i ministerstwa. A nad tym, by modele określające tę odleglejszą pogodową przyszłość były coraz lepsze pracują najpotężniejsze ośrodki meteorologiczne na świecie.

Prognoza IMGW pokazuje, że styczeń będzie dość śnieżny. Grzegorz Walijewski opowiada, że na początku przyszłego roku spadnie więcej śniegu niż w grudniu.

W grudniu śnieg spodziewany jest raczej na południu. Śniegu w całym kraju możemy oczekiwać bardziej w styczniu niż w grudniu. Widać, że będzie bardziej zimowo. Zima będzie normalna. Chociaż, reasumując wszystkie zimowe miesiące, jeśli chodzi o temperatury, powinna być w granicach normy lub nieco powyżej. Najchłodniejszy ma być styczeń, nawet chłodniejszy niż luty.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że w tym roku w Boże Narodzenie będziemy cieszyć się śniegiem.

Tak. Święta będą białe. W tym roku szansa na białe święta jest największa od wielu lat. Największa na południu.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować