Nowe prognozy pogody na zimę. Grudzień ma być inny niż w ostatnich latach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na tegoroczną zimę. Jaka będzie zima 2022/2023? Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Czy czeka nas zima stulecia? Publikujemy nowe wyliczenia IMGW na ten i przyszły rok.
Jaka będzie zima 2022/2023?
Jaka będzie zima 2022/2023? Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że najnowsze aktualizacje modeli meteorologicznych sygnalizują na większe niż przewidywano ocieplenie. Nowe wyliczenia IMGW donoszą, że pomimo iż grudzień w ostatnich latach był miesiącem stosunkowo ciepłym i bezśnieżnym, to w tym roku będzie inaczej.
Opady w grudniu mają być większe we wszystkich regionach – nie tylko deszcz, ale też i śnieg. Jednak stosunkowo wysokie temperatury, jak na ten miesiąc, sprawią, że biały puch nie utrzyma się długo na powierzchni. W listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza a zarazem miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju zmieści się w przedziale zgodnym z normą wieloletnią. Będzie mieściła się w granicach 3,5-5,4 stopnia.
„Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu”
Astronomiczna zima rozpoczyna się 22 grudnia, ale nie oznacza to, ze grudzień zapewni nam piękną zimową aurę. Bardziej powinniśmy się nastawić na późnojesienny klimat.
Grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 st. C. Natomiast minimalne wartości temperatury, mogą spadać nawet do –14 st. C.
– ostrzega rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
W grudniu możemy spodziewać się też dużej ilości opadów. Biały puch spadnie nie tylko w górach, ale także w centrum kraju oraz na południu i wschodzie Polski. Ze względu na wysokie temperatury w ciągu dnia nie poleży jednak zbyt długo i szybko stopnieje.
Jak podaje IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu 2023 w przeważającej części kraju będzie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Prognoza pogody na zimę wskazuję, że w styczniu będziemy mieć dużo chłodnych, ale nie mroźnych dni. Przypuszczalna temperatura wyniesie od 2 do 5 stopni Celsjusza. Silniejszy mróz spodziewany jest wyłącznie w nocy, a pokaźne opady śniegu spodziewane są pod koniec miesiąca.
Luty 2023 ma być równie wyjątkowo łaskawy. Temperatura będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opadów ma być więcej niż w ostatnich latach. Tymczasem mimo zwiększonych opadów śniegu, nie mamy co liczyć na długo zalegającą pokrywę śnieżną.
Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu
-podsumowuje Walijewski.