×

Inflacja w sierpniu 2022: GUS podał najnowsze dane. Mamy rekord!

Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej. Inflacja w sierpniu 2022 wyniosła znacznie więcej, niż przypuszczali analitycy. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane.

Inflacja w sierpniu 2022

Wszyscy czekamy na moment, w którym sytuacja wreszcie zacznie się poprawiać, a przynajmniej stabilizować. Niestety wiemy już, że ten moment nie nastąpił w sierpniu, chociaż analitycy spodziewali się spadku dynamiki inflacji do 15,3-15,6 proc. Nadzieje okazały się płonne. Wstępne szacunki zaskoczyły ekspertów.

Z najnowszych danych GUS wynika, że mamy najwyższą inflację od marca 1997 r. (wówczas wzrost cen był na poziomie 16,6 proc. rok do roku). W tym miesiącu inflacja wyniosła 16,1 procent, licząc rok do roku! Natomiast miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc.

Auć. Inflacja w sierpniu ani nie zwolniła (konsensus), ani się nie ustabilizowała (my)…

– skomentowali eksperci z mBanku.

Przypomnijmy: w lipcu br. wzrost cen towarów i usług wyniósł 15,6 proc. rok do roku, a w czerwcu ceny rosły w tempie 15,5 proc. rok do roku. Eksperci spodziewali się, że w sierpniu inflacja może być niższa, niż w lipcu. Te prognozy się jednak nie sprawdziły.

Co zdrożało najbardziej?

Z najnowszych danych wynika, że najbardziej zdrożała żywność oraz energia. W przypadku tej pierwszej mówimy o wzroście 1,6 proc. miesiąc do miesiąca. Natomiast energia zdrożała o 3,7 proc.

Jeśli spojrzymy na ceny z ubiegłego roku, porównanie wypada jeszcze gorzej. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 17,4 proc. rok do roku. Ceny nośników energii poszły w górę o 40,3 proc., natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 23,3 proc.

Co dalej?

Źródła: www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować