×

Gazetka z Biedronki z 1999 r.! Różnica w cenach jest ogromna

Gazetka z Biedronki z 1999 r. może być dla Was szokiem. A gdyby tak przenieść się znowu w lata 90.? Dzięki temu internaucie możemy się poczuć tak, jakbyśmy właśnie wtedy wybrali się na zakupy do Biedronki… Choć to tylko marzenie. Mężczyzna znalazł wspomnianą gazetkę, zrobił jej zdjęcia i wrzucił do sieci. W ówczesne ceny niektórych produktów aż trudno uwierzyć!

Gazetka z Biedronki z 1999 r.

Wielu Polaków pewnie ze wzruszeniem sięga pamięcią do lat 90. To był ciekawy, różnorodny i barwny okres. Wystarczyło mieć w kieszeni 50 gr., żeby pójść do sklepu i wyjść z kilkoma lizakami, oranżadą w proszku, papierosem do żucia, wodnym lodem, zegarkiem z cukierków albo pięcioma gumami-kulkami. Niewiele więcej wystarczyło, żeby zaszaleć i kupić draże, mentosy, małą paczkę chipsów albo ciepłe lody. I może nie były to produkty, które dziś dietetycy poleciliby dzieciom. Ale wówczas niewielu się tym przejmowało, bo i czasy były inne. Nikt nie myślał o tym, by od rana do nocy przesiadywać z tabletem, laptopem czy smartfonem, a każdą wolną chwilę poświęcać na logowanie się w mediach społecznościowych.

Jednak dziś, w czasach, gdy większość Polaków zamartwia się gigantycznymi podwyżkami cen, właśnie dzięki internetowi możemy wrócić pamięcią do dawnych lat. Bez wątpienia był to czas, gdy średnia pensja w Polsce była znacznie niższa. Ale i o tamtych cenach dziś możemy jedynie pomarzyć…

Pewien internauta udostępnił w sieci zdjęcia gazetki Biedronki z 1999 r. Dzięki temu możemy porównać, co stało się z cenami na przestrzeni 23 lat. Różnica jest kolosalna!

Przykłady? Proszę bardzo. W 1999 r. margaryna Rama kosztowała w Biedronce 3,59 zł za 500 g. Dzisiaj za ten sam produkt w dyskoncie musimy zapłacić blisko 10 zł (o 170 proc. więcej). Baton Mars, 23 lata temu, kosztował 0,99 zł. Obecnie to 1,99 zł. Natomiast cena czekolady Ritter Sport zmieniła się przez lata z 2,69 zł na 5,99 zł.

Mydło w kostce dla dzieci Bambino kosztowało 0,92 zł, dziś trzeba za nie zapłacić ok. 3 zł. Z kolei pieluchy Huggies zostały wycenione na 23,99 zł za 33 lub 38 sztuk, zależnie od rozmiaru. Dzisiaj cena pieluch tej firmy sięga nawet 40 zł.

Jednak zamożniejsi?

Porównywanie cen to jedno, pozostaje jednak kwestia przeciętnego wynagrodzenia z 1999 r. A to wynosiło wówczas ok. 1700 zł. Z kolei w kwietniu 2022 roku wg danych GUS tzw. średnia krajowa wynosiła 6626,95 zł brutto. Jak widać i w tym przypadku różnica jest spora.

Tabloid „Fakt” wyliczył (biorąc pod uwagę pensje brutto), że w 1999 r. za równowartość ówczesnej pensji moglibyśmy kupić 475 margaryn Rama 500 g. Dzisiaj, za równowartość średniej krajowej, kupilibyśmy blisko 746 margaryn Rama 500 g w Biedronce.

Fotografie: Twitter.com (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować