×

Z okazji cesarskiego cięcia organizują huczne imprezy. Szpitale im w tym pomagają

Cesarskie cięcie to nic innego, jak rozcięcie powłok brzusznych oraz macicy po to, aby dziecko mogło przyjść na świat. Metoda ta ma swoich zwolenników, jak i przeciwników – niektórzy nawet uważają, że poród przez CC to nie poród. Co na ten temat myślą z kolei eksperci? Ich zdaniem najlepszy jest poród drogą naturalną. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że poród poprzez cesarskie cięcie nie powinien przekraczać 15% wszystkich porodów. Liczba ta bardzo często nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością.

Cesarskie cięcie w Polsce

Jak wiele kobiet w Polsce rodzi przez cesarskie cięcie? Statystyki jednak mówią same za siebie. Dane z 2015 roku pokazują, że w naszym kraju aż 43% wszystkich porodów kończy się CC. Oczywiście niektóre z przyszłych mam nie mają wyjścia. Są jednak wśród tej grupy takie kobiety, które decydują się na CC na życzenie, choć nie ma ku temu żadnych przesłanek. Oszczędzają sobie w ten sposób bólu i długiego okresu rekonwalescencji dróg rodnych.

Nowy trend związany z cesarkami

Cesarskie cięcie to jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że wśród zamożnych przyszłych mam pochodzących z Brazylii zapanował nowy trend. Otóż kobiety, które planują cesarskie cięcie na życzenie, organizują ekskluzywną imprezę w gronie bliskich jej osób. Osób, które mają być świadkami tej wyjątkowej chwili.

CC na życzenie w Brazylii

Odsetek cesarek w Brazylii jest bardzo duży – to 55% wszystkich narodzin, a w przypadku szpitali prywatnych nawet 84%. Zamożne Brazylijki postanowiły to wykorzystać zmieniając dzień narodzin dzieci w prawdziwe imprezy. Co na to szpitale? Jak się okazuję, pomagają im w zorganizowaniu tego typu eventów! Oferują usługi cateringowe, wynajmują prywatne pokoje, w których często znajdują się mini bary czy łazienki dla gości. Ich koszt to około 500 dolarów za dobę. To jednak nie wszystko… Jeden z prywatnych szpitali w Sao Paulo ma mieć oddział położniczy, który będzie miał własną salę balową i piwniczkę z winami. Wszystko, czego można sobie tylko zażyczyć, będzie więc na miejscu.

One mają takie imprezy już za sobą

Na tego typu imprezę zdecydowała się chociażby Mariana Casmalla. Kiedy jej maleństwo miało przyjść na świat, przyszła mama miała na sobie pełny makijaż. Dodatkowo prywatna sala w szpitalu, w której przebywała, była pełna róż, czekoladek i przekąsek dla gości.

To wyjątkowa okazja. Wszyscy stroimy się na imprezy i wyjątkowe okazje, czyż nie? A to jedna z nich – mówiła w rozmowie z “Washington Post”

Bruna Viera, która również cesarskie cięcie i imprezę ma już za sobą, przyznaje, że tego typu wydarzenie ma bardzo dobry wpływ na stan psychiczny młodej mamy.

Czujesz życzliwość ze strony ludzi, którzy cię otaczają. Wiele matek cierpi na depresję poporodową i czują się osamotnione, hormony szaleją. Bycie otoczoną przez ludzi, którzy cię kochają, którzy widzieli, jak dorastasz, to coś niesamowitego – tłumaczy kobieta

Koszt

Cena takiej imprezy w przypadku zamożnych brazylijek często nie gra roli. Niektóre z nich są w stanie wydać na tego typu event bardzo dużo. Dla przykładu jedna z mam wydała około 10 tys. dolarów na kwiaty, prześcieradła z monogramem, księgę gości, spersonalizowane butelki wody i różnego rodzaju upominki dla gości.

Myślicie, że ten trend już wkrótce zawita do Polski?

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij