×

Ile zarabia przeciętny pracownik stacji Orlen? Kwota może zadziwić!

Ostatnio na temat prezesa paliwowego koncernu rozmawia się nad wyraz często. Stąd pytanie – ile zarabia się na stacji Orlen?

Reklama

Prezes pod ostrzałem

Od czasu ujawnienia taśm Obajtka nie milkną echa na temat sytuacji finansowej prezesa Orlenu. Okazuje się, że mimo krytyki firma nie ma problemu z rozwojem. Kilka dni temu Obajtek poinformował o kolejnej ekspansji Orlenu na rynek niemiecki.

Od 2018 roku polska spółka zaczęła wykorzystywać znany logotyp z białym orłem. Wcześniej stacje pod kontrolą Orlenu miały zmienione szyldy oraz nazwy, aby klienci nie wiązali ich z zagranicznym (z niemieckiej perspektywy) koncernem. Czy sukces komercyjny przekłada się na zarobki pracowników?

Reklama

Ile zarabia się na stacji Orlen?

Redakcja „Faktu” wysłała zapytanie w sprawie zarobków pracowników na stacjach Orlen. Okazuje się, że firma nie chce dzielić się bezpośrednimi kwotami. Redaktorzy otrzymali następującą odpowiedź:

Należące do Grupy ORLEN stacje 'star’ w Niemczech są obsługiwane przez ajentów i to oni, jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek, odpowiadają za rekrutację pracowników, formę ich zatrudnienia oraz przyznane wynagrodzenie. Oznacza to, że poziom plac ustalany jest wyłącznie przez ajentów przy uwzględnieniu warunków rynkowych oraz obowiązujących przepisów prawa, m.in. dotyczących płacy minimalnej. To standardowa praktyka na tym rynku. Ajenci stacji paliw określają także zakres obowiązków oraz szczegółowe wymagania stawiane pracownikom zatrudnianym na poszczególnych stanowiskach (w tym kompetencje językowe).

Redakcja jednak przytacza ogłoszenie o pracę z lipca 2020 na terenie Hamburga. Wówczas początkujący pracownik stacji Star mógł liczyć na pensję w wysokości 1800 euro. Polak chcący zatrudnić się na tym stanowisko musi wykazać się znajomością języka niemieckiego na poziomie B2.

Średnia pensja na stanowisku sprzedawca na stacji paliw w Polsce w roku 2020 wynosiła 2820 zł brutto. Biorąc pod uwagę przewalutowanie oznaczałoby to, że na niemieckiej stacji można zarobić ponad 8 000 złotych. Jednakże warto od tej kwoty odliczyć wszelkie koszty pracownika.

Reklama

Czy to wysokie zarobki na tak dużą firmę jaką jest Orlen?

Źródła: www.fakt.pl

Może Cię zainteresować