×

Nauczyciel zarabia mniej niż kasjer? Porównaj swoją pensję z innymi – zestawienie!

Pensje w różnych zawodach bardzo od siebie odbiegają. Zarobki w pierwszej pracy mogą się różnić nawet 3-krotnie. Kto zarabia najwięcej – kasjer, nauczyciel czy programista? Który z tych zawodów wybrać?

Możesz się zdziwić

Według danych udostępnianych przez portale porównujące zarobki można łatwo wywnioskować, w której pracy można godziwie zarobić. Do tego, od razu po studiach lub nawet bez nich. Ile w 2020 roku dostanie nauczyciel, a ile programista? Czy walka o podwyżki dla uczących przyniosła skutek?

Nauczyciel

Najbardziej wzrosną zarobki młodych nauczycieli. Czy to efekt podwyżki dla nauczycieli? Nie, wzrosła po prostu najniższa krajowa. Teraz to właśnie tę kwotę muszą otrzymać najmłodsi nauczyciele, czyli dokładnie 1921 zł netto. W rozporządzeniu wydanym przez ministra edukacji narodowej wynika, że taką kwotę otrzymają:

1. Nauczyciel stażysta z tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie.

Nauczyciel magister

O ile wzrośnie pensja nauczyciela po studiach magisterskich ? O całe 11 zł. Otrzyma on pensję w wysokości 1932 zł netto.

Jak czytamy w rozporządzeniu o taką pensję mogę się starać:

 

2. Nauczyciel stażysta z tytułem magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym.

Na wyższe pensje mogą liczyć nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym. Niestety, żeby je otrzymać należy skończyć studia podyplomowe. Na Uniwersytecie SWSP kosztują one ponad 3600 zł.

Kasjer

Na jaką pensję może liczyć nowy pracownik Biedronki? W 2020 roku młodzi kasjerzy marketu otrzymają pensję od 2238zł do 2344zł netto, w zależności od lokalizacji sklepu. Mogą oni liczyć również na premię w wysokości 388 zł „na rękę” jeśli nie będą chodzić na zwolnienie. Pracownicy z rocznym i dłuższym stażem mogą liczyć na dodatki do pensji.

Programista

Branża IT mimo sceptycznych prognoz na przyszłość nadal się rozwija. I to własnie w niej młodzi i niedoświadczeni mogą liczyć na najwyższa pensję na starcie. Według portalu pracuj.pl młodszy programista otrzymuje średnia pensję w wysokości 4800 zł na rękę.

Porównaj zarobki

Jak widać zarobki w pierwszej pracy mogą się kolosalnie różnić. Co więcej rynek nadal potrzebuje programistów. Może to pora, aby zabrać się na naukę programowania?

 

Ile zarobi nauczyciel, ile programista

Porównanie płac młodych pracowników

Kto dostanie podwyżkę w 2020?

Na oficjalną podwyżkę mogą liczyć również pracownicy strefy budżetowej. Wiele grup zawodowych dostanie podwyżki. W marcu możemy również liczyć na wzrost emerytur.

Żołnierze

Od stycznia 2020 roku zostanie podwyższony mnożnik kwoty bazowej na podstawie, której wyliczane jest wynagrodzenie z 3,63 do 3,81. W związku z tym średnie wynagrodzenie wzrośnie o 576 zł brutto.

Pracownicy sądów i prokuratury

Podwyżki w tej grupie zostały wywalczone jeszcze w 2019 roku. Pracownicy sądów od stażysty po asystenta sędziego dostaną 900 zł więcej. Pierwsza transza podwyżek została już wypłacona. Kolejna będzie już teraz w styczniu 2020.Także od 1 stycznia 2020 roku o tą samą kwotę wzrosną płace kuratorów zawodowych.

Inspekcja sanitarna

Pracownicy inspekcji sanitarnej również w 2020 roku otrzymają 500 zł brutto podwyżki i 1000 zł nagrody jubileuszowej. Wzrost wynagrodzenia nastąpi 1 stycznia.

Policjanci

MSWiA podpisało w 2018 porozumienie o stopniowych podwyżkach dla wszystkich służb. Odbywają się one na przestrzeni lat i właśnie ich skutkiem jest wzrost wynagrodzenia funkcjonariuszy o 500 zł.

Czy wy również dostaliście podwyżkę w 2020 roku? Jeśli tak to czy jesteście z niej zadowoleni?


 

Źródła: www.prawo.pl, www.swps.pl, nowosci.com.pl, zarobki.pracuj.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij