×

W Warszawie powstaje druga Hagia Sophia. Budowla robi ogromne wrażenie

2 lutego, w niedzielę w warszawskiej cerkwi pod wezwaniem Mądrości Bożej miała miejsce uroczystość poświęcenia dzwonów. Bardzo prawdopodobne, że świątynia stylizowana na słynną Hagię Sofię zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku.

Hagia Sofia w wersji warszawskiej

Prace przygotowawcze do budowy cerkwi rozpoczęły się już w 2015 roku. 5 grudnia tego samego roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni. Cerkiew jest zlokalizowana przy ulicy Puławskiej 568 na Ursynowie i wciąż trwa jej budowa.

Pierwsza niedziela lutego 2020 roku zapisała się w historii cerkwi jako dzień zamontowania i poświęcenia dzwonów – w świątyni łącznie zawisło ich osiem. Najcięższy z nich waży 1200 kg. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeszcze w tym roku będą miały okazję zabrzmieć, aby wezwać na modlitwę pierwszych wiernych.

Jeśli prace pójdą sprawnie, cerkiew wkrótce może zacząć działać. Dzwony odlano w posiadającym wielowiekową tradycję zakładzie – odlewni funkcjonującej od 1808 roku. Każdy z dzwonów został ozdobiony grawerem z imieniem swojego fundatora.

Uroczystość w świątyni

Tego samego dnia miało miejsce odsłonięcie polichromii znajdującej się na centralnej kopule. Ceremonię uświetnił swoją obecnością Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Przed pierwszym uruchomieniem dzwonów, duchowny zabrał głos:

Dziś powinniśmy dziękować przede wszystkim Bogu, gdyż święcimy dzwony, które będą wzywać ludzi wiary (i nie tylko) na modlitwę.

Chwilę później odezwały się prawosławne dzwony, które zwyczajowo w ruch wprawiane są wyłącznie za pomocą serca. Kielichy pozostają nieruchome.

Cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej

Hagia Sofia, czyli cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej jest pierwszą od 100 lat wolnostojącą świątynią prawosławną, która powstanie w Warszawie.

Miejsce ma stanowić wotum wdzięczności Bogu za 25 lat przemian demokratycznych, jakie zaszły w Polsce oraz upamiętnieniem 90-lecia uzyskania autokefalii przez polski Kościół prawosławny. Projekt świątyni został sporządzony przez architekta Andrzeja Markowskiego. Budowla jest inspirowana przekształconą na meczet świątynią Hagia Sophia w Sambule, uważaną za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa pierwszego tysiąclecia naszej ery.

Cerkiew ma 36,9 m długości, 30 m szerokości, a jej wysokość z wliczeniem kopuły to 21,6 m. Tradycyjnie główne wejście do świątyni jest po stronie zachodniej, a dwa boczne są skierowane na północ i południe. Wewnątrz znajdą się dwa ołtarze.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować