Tak wygląda dziś grób Jana Pawła II. Widok jego miejsca spoczynku porusza do łez
Grób Jana Pawła II odwiedzało (przed pandemią) miliony pielgrzymów z całego świata. Dziś polski papież miałby 101 lat, a jak wygląda obecnie miejsce jego spoczynku? Ambasador Kotański złożył tam dziś kwiaty. Ten widok wzrusza do łez.
Śmierć papieża pielgrzyma
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku. Zanim wstąpił na tron piotrowy pełnił posługę biskupa pomocniczego krakowskiego w latach 1958–1964, a następnie arcybiskupa metropolity krakowskiego w okresie od 1964–1978. Szaty Kardynalskie przyjął 3 lata po objęciu stanowiska w Krakowie i to miano nosił do 1978 roku. Wówczas wyruszył na pamiętne konklawe, które wyłoniło go jako 264. papieża w historii.
Jan Paweł II pełnił posługę papieską przez 27 lat. W jej trakcie wyruszył na wiele pielgrzymek, stąd zyskał przydomek pielgrzyma. Stwierdził jednoznacznie, że jako głowa kościoła nie może pozwolić sobie na zamknięcie w Watykanie i musi wyjść do wiernych dalej niż przed plac Św. Piotra. W skali całego papiestwa było to coś niesłychanego i od setek lat niewidzianego. Do tego Wojtyła był bardzo otwarty na media i wielokrotnie udzielał wywiadów.
Jego podejście oraz osobowość sprawiły, że zyskał ogromne uznanie nie tylko wśród katolików, ale także osób innego wyznania. Jego śmierć 2 kwietnia 2005 roku zdruzgotała cały świat. Wyrazy kondolencji płynęły z całego świata, także od ówczesnych, czołowych przywódców. Dla wielu jego kanonizacja była pewna.
W trakcie licznych zgromadzeń wierni skandowali „Święty, święty natychmiast!” w odniesieniu do licznych przesłanek medialnych, że rozpoczął się program beatyfikacji papieża Polaka. Został beatyfikowany 1 maja 2011, z kolei kanonizacja miała miejsce 27 kwietnia 2014 równocześnie z papieżem Janem XXIII. Teraz grób Św. Jana Pawła II jest obowiązkowym miejscem dla pielgrzymów z całego świata.
Grób Jana Pawła II
Początkowo w trakcie pogrzebu ciało papieża znajdowało się w prostej trumnie stworzonej z drewna cyprysowego (będącego symbolem nieśmiertelności). Następnie ciało złożono do grobowca w krypcie w podziemiach Bazyliki Świętego Piotra. Według tradycji w pobliżu znajduje się grobowiec św. Piotra, który jest określany mianem pierwszego papieża.
Dopiero w 2011 roku, gdy został on błogosławionym przeniesiono trumnę do Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra, tuż obok kaplicy ze słynną pietą watykańską Michała Anioła. Trumnę przykryto płytą z białego marmuru, na której widniał napis: „Beatus Ioannes Paulus PP. II”. Napis jednakże zmieniono w kwietniu 2014 roku po beatyfikacji na „Sanctus Ioannes Paulus PP. II”, czyli Święty Jan Paweł II Papież.
Przy grobowcu wielokrotnie modlił się poprzedni papież Benedykt XVI oraz obecny Franciszek. Obecna głowa kościoła wielokrotnie powtarza o wielkim znaczeniu papieża Polaka dla całego kościoła. W setną rocznicę urodzin obecny papież powiedział:
Był wielki! Pamiętam, że pewnego dnia odbywało się w Rzymie nabożeństwo różańcowe. To była sobota. Wziąłem w nim udział i byłem zbudowany, widząc, jak ten człowiek modli się na kolanach do Matki Bożej, z oddaniem i żarliwością, od której wzrosło moje serce. Dlatego ja również zdecydowałem się zabrać głos w trakcie procesu kanonizacji i przy tamtej okazji podkreśliłem jego głębokie nabożeństwo do Matki Bożej, dawanie świadectwa modlitwą, łagodnością, normalnością.
Obecna pandemia uniemożliwia wiernym pielgrzymki do grobu papieża Polaka. Jednak gdy tylko się skończy pewne jest, że tłumy przybędą, aby móc się pomodlić przy grobie Św. Jana Pawła II.
101. rocznica urodzin św. Jana Pawła II
Mimo obecnej sytuacji epidemicznej na świecie, Janusz Andrzej Kotański, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich złożył dzisiaj kwiaty na grobie Jana Pawła II. To gest z okazji 101. rocznicy urodzin papieża Polaka.
Jak czytamy na profilu ambasady na Twitterze:
Dziś 101. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Ambasador Kotański rozpoczął dzień od złożenia kwiatów na grobie Papieża Polaka
To niestety jedyne kwiaty, jakie można było zobaczyć na miejscu ostatniego spoczynku papieża. Do takiego widoku Polacy nie są przyzwyczajeni. Jest bardzo skromnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę chociażby grób niedawno zmarłego Krzysztofa Krawczyka, który wręcz tonie pod dużą ilością wieńców i zniczy…