×

Wracają godziny dla seniorów? Wiceminister zdrowia odpowiada

„Jest to rozwiązanie niepraktyczne, paraliżujące funkcjonowanie handlu, konfliktogenne, krytykowane przez klientów, pracowników handlu i nierzadko samych seniorów” — twierdził kilka miesięcy temu wiceprezes Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński. Wiele wskazuje jednak na to, że godziny dla seniorów powrócą i będą obowiązywać nie tylko w sklepach!

Seniorzy cierpią przez otwarcie szkół?

Od początku pandemii było jasne, że dzieci nie są jej głównymi ofiarami. Zakażenie przechodzą bardzo łagodnie lub bezobjawowo. Ale czy to oznacza, że powrót dzieci do szkół jest bezpieczny?

Immunolog dr Paweł Grzesiowski twierdzi, że edukacja w szkołach jest w tej chwili jednym z ważniejszych źródeł przenoszenia wirusa. Dzieci zarażają się w szkołach i przynoszą koronawirusa do domów, stwarzając zagrożenie dla rodziców (niedawno pisaliśmy o Dorocie Gardias, która zaraziła się od swojej córeczki), a przede wszystkim dziadków.

Ostatnie raporty MZ wyraźnie wskazują, że najwięcej zarażeń i zgonów dotyczy właśnie osób starszych.

Godziny dla seniorów

Od początku kwietnia w godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Z czasem godziny dla seniorów przestały obowiązywać w weekendy, a na początku maja zostały całkowicie zniesione.

W związku z licznymi postulatami (…) zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego

— tłumaczono w uzasadnieniu do projektu rządowego rozporządzenia.

Mimo tej sceptycznej oceny efektów „godzin dla seniorów” oraz apeli organizacji branżowych, obostrzenia już wkrótce mogą powrócić.

Decyzja zapadnie już dzisiaj

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przyznał na antenie Radia ZET:

Rząd bierze pod uwagę powrót do sklepów tak zwanych godzin dla seniorów.

Decyzje zapadną dzisiaj, podczas narad zespołu kryzysowego. Oprócz przywrócenia godzin dla seniorów, resort zdrowia planuje również dodatkowe obostrzenia, które obowiązywałyby u fryzjera czy kosmetyczki.

Prawie połowa pacjentów, którzy trafiają w tej chwili do szpitali z zakażeniem koronawirusem, są to osoby powyżej 60. roku życia. Ich szansa, że trafią na respirator jest 13 razy większa niż osoby młodszej

— mówi Kraska.

Decyzje odnośnie przywrócenia godzin dla seniorów i wprowadzenia dodatkowych restrykcji, mamy poznać w najbliższych dniach.

Fotografie: pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować