×

Ewakuacja Polaków z Wuhan zakończona! Wszyscy przebywają we wrocławskim szpitalu

Ewakuacja Polaków z Wuhan zakończona! W niedzielę wieczorem na lotnisku we Wrocławiu wylądowały dwa wojskowe samoloty z trzydziestoma Polakami na pokładzie. Nasi rodacy powrócili do kraju z miejscowości uznawanej za epicentrum wybuchu epidemii koronawirusa. Wszyscy trafili do szpitala.

Ewakuacja Polaków z Wuhan

Polacy znajdujący się w Wuhan zostali w niedzielę przewiezieni do Francji wraz z innymi, zagranicznymi pasażerami. Stamtąd przetransportowano ich do Marsylii, a później do Polski, gdzie dotarli w samolotach wojskowych, wysłanych przez rząd Polski. 

W transporcie uczestniczyli pracownicy medyczni, a zaraz po wylądowaniu, ewakuowani Polacy zostali odesłani do szpitala w celu przeprowadzenia badań i obserwacji, czy nie występują u nich objawy infekcji.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w wieczornej konferencji prasowej, że:

Żadna z osób przetransportowanych do Polski nie ma objawów choroby, ale będą one poddane obserwacji.

Należy jednak pamiętać, że koronawirus może dawać pierwsze objawy chorobowe od 2. do nawet 14. dnia od zarażenia.

ewakuacja Polaków z Wuhan
Twitter

Procedury bezpieczeństwa

Oba samoloty wylądowały we Wrocławiu przed godz. 22:00. Polaków wracających z Wuhan umieszczono w oddzielnym budynku Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak poinformował komendant wrocławskiego szpitala płk Wojciech Tański w niedzielę:

Wśród tych osób jest 22 dorosłych i ośmioro dzieci. Nie mamy informacji, by ktoś z nich miał objawy infekcji

Ewakuowana grupa znajduje się w oddzielnej części szpitala, a wejście do tego miejsca jest możliwe wyłącznie z identyfikatorem. Personel dedykowany Polakom składa się z 11 pielęgniarek i czterech lekarzy.

W tej chwili jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny. W planach są badania dodatkowe w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia koronawirusem. Do 48 godzin powinniśmy otrzymać te informacje

Płk Tański zauważył, że Polacy, którzy wrócili z Chin są wycieńczeni, a szpital stara się zapewnić im możliwie najlepsze warunki.

Są to osoby zmęczone. Mamy dla nich przygotowane posiłki. Po przeprowadzonych działaniach medycznych będą mogły udać się na spoczynek. Będą hospitalizowane na oddziale, który był ostatnio remontowany. Te warunki wydają się dobre, nasi goście powinni być zadowoleni.

W Wuhan zostało kilku Polaków, którzy odmówili powrotu do kraju. W większości są to osoby spokrewnione z obywatelami Chin.

ewakuacja Polaków z Wuhan 2
Twitter

Z kolei w sobotę, 1 lutego do Polski powróciło 278 osób z prowincji Wuhan. Samolot 787-9 Dreamliner wylądował na lotnisku w Warszawie. Według wstępnych ustaleń wśród podróżujących nie było osób, które przebywały w prowincji, do której należy miasto Wuhan. Pasażerowie nie zostali poddani kwarantannie.

Przez najbliższe 14 dni będą jedynie zobowiązani informować służby sanitarne o wystąpieniu niepokojących objawów chorobowych, takich jak gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, katar czy kaszel.

Podziękowania ze strony ambasady

Ambasada Chin wydała w niedzielę dokument zawierający odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące koronawirusa. Rzecznik ambasady zauważył, że w ostatnich dniach obserwuje się tendencję spadkową, jeśli chodzi o ilość stawianych diagnoz oraz ogólną liczbę podejrzanych przypadków.

Chińczycy docenili profesjonalizm i metodyczność jakimi wykazali się Polacy w trakcie ewakuacji. Wspomnieli o tym w swoim komunikacie:

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Polacy w pełni uosabiają to przesłanie, wyrażając przyjaźń względem obywateli Chin, za co strona chińska serdecznie dziękuje

Fotografie: Twitter.com

Może Cię zainteresować