×

Epidemia dżumy płucnej rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Zmarło już 9 osób

Epidemia dżumy płucnej znów daje o sobie znać. Zaraza rozprzestrzenia się w ekspresowym tempie. Wystarczyło kilka dni, by zarejestrowano 30 nowych przypadków zachorowań.

Epidemia dżumy płucnej

Dżuma płucna to endemiczna odmiana dżumy, która występuje jedynie na Madagaskarze. Jak przypomina medonet.pl, chorobę wywołuje bakteria pałeczkowata yersinia pestis, przenoszona na ludzi przede wszystkim przez ukąszenia zarażonych nią pcheł. Natomiast drobnoustrój ginie pod wpływem światła słonecznego i wysuszenia.

Objawy infekcji są podobne jak w przypadku zapalenia płuc. Jeśli dojdzie do zakażenia, należy działać bardzo szybko. Według portalu Precision Vaccinations, podanie antybiotyku w ciągu doby od wystąpienia pierwszych objawów zmniejsza ryzyko śmierci, ale go nie eliminuje. Niestety bakterie stają się coraz bardziej odporne na antybiotyki.

Epidemia dżumy płucnej dotyka wyspę co roku, jednak z różnym natężeniem. W 2017 roku z powodu choroby zmarło 209 osób. Jak będzie tym razem? Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmuje, że dżuma płucna rozprzestrzenia się na wyspie w ekspresowym tempie.

Nie żyje 7 osób

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w ciągu zaledwie kilku dni na Madagaskarze odnotowano 30 nowych przypadków zachorowań na dżumę płucną. Niestety są też ofiary śmiertelne. Póki co, WHO informuje o śmierci 7 osób. Wszystkie ofiary mieszkały w obrębie miasta Miandrandra.

Madagaskar to wyspa na Oceanie Indyjskim, nazywana „krainą uśmiechu”, ale to dość przewrotne określenie… W ostatnich latach Madagaskar stał się popularnym urlopowym kierunkiem wśród Polaków i innych Europejczyków.

Turystów z Polski przyciąga niesamowity klimat wyspy. Nie jest to wyspa, gdzie odhacza się miejsca, które należy zwiedzić. Jego siłą jest to, że jest zupełnie inne od tego, co znamy z innych kontynentów

– tłumaczył Arkadiusz Ziemba, podróżnik i fotograf w audycji Polskiego Radia.

Wyspa kusi niezwykłą fauną i florą, pięknymi piaszczystymi plażami i malgaską kuchnią. Tubylcy są bardzo otwarci  przyjaźni dla turystów. Natomiast Madagaskar to także jeden z najbiedniejszych krajów świata. Wielu ludzi żyje tu w skrajnym ubóstwie.

Może Cię zainteresować

zamknij