×

Emilewicz o powrocie dzieci do szkół. Wicepremier nie pozostawia wątpliwości

Emilewicz o powrocie dzieci do szkół. Polski rząd przystępuje do stopniowego odmrażania polskiej gospodarki. W związku z tym, od 20 kwietnia czekają nas spore zmiany. A kiedy zostaną otwarte placówki oświatowe? Na to pytanie udzieliła odpowiedzi nowa wicepremier.

Stopniowa rezygnacja z obostrzeń

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 kwietnia, rząd przedstawił plan stopniowego odmrażania gospodarki.

Zmiany będą następować w czterech etapach, ale politycy zastrzegają, że nie będą z góry planować konkretnych dat wdrażania poszczególnych kroków. Będą one bowiem uzależnione od aktualnej sytuacji w kraju.

Wiemy już, że od poniedziałku, 20 kwietnia otwarte zostają lasy i parki. Ponadto, w sklepach oraz kościołach będzie mogło przebywać więcej osób, niż wynikało to z dotychczasowych obostrzeń.

Rząd dopuszcza też możliwość rekreacyjnego przemieszczania się osób powyżej 13. roku życia bez osoby dorosłej, ale z maseczką i w odpowiednim dystansie.

Emilewicz o powrocie dzieci do szkół

Wielu uczniów i nauczycieli zadaje sobie jednak pytanie, kiedy zostaną otwarte szkoły. Przypomnijmy, że zajęcia we wszystkich placówkach oświatowych (również w przedszkolach oraz żłobkach) zostały zawieszone 12 marca.

W pierwszym etapie wdrażanych przez rząd zmian, nie ma mowy o tym, by cokolwiek w tej kwestii miało się zmienić. Natomiast w dalszych etapach łagodzenia obostrzeń pojawia się informacja o zorganizowanej opiece dla dzieci w przedszkolach oraz szkołach, przy określeniu maksymalnej ilości dzieci w grupie lub klasie.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz przyznała jednak:

Szkoły w pełnym rytmie nauki najprawdopodobniej w tym roku nie wrócą do swojej działalności

Wciąż nie wiadomo na pewno, kiedy nastąpi powrót do tradycyjnej edukacji w szkołach ani kiedy odbędą się egzaminy ośmioklasistów i matury.

Rzecznik rządu Piotr Müller we wtorkowej rozmowie z Polsat News, zapowiedział:

Ta decyzja może być jedną z ostatnich do podjęcia, bo szkoły to duże zbiorowiska osób, co powoduje pewne ryzyka.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij