×

Wznowienie egzaminów na prawo jazdy. Nie każdy będzie mógł do nich przystąpić

W ramach odmrażania gospodarki rząd luzuje również obostrzenia dotyczące przystępowania do egzaminów na prawo jazdy. Od 11 maja pracę wznowiły już Wojewódzkie Ośrodki Ruchy Drogowego (WORD). Jak będzie wyglądał egzamin na prawo jazdy w czasie epidemii?

Egzamin na prawo jazdy w czasie epidemii

Stopniowe wycofywanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa z pewnością ucieszy nie tylko tych, którzy nie mogą już doczekać się wizyty u fryzjera bądź kosmetyczki, ale także osoby, które oczekują na egzamin na prawo jazdy. Już niebawem kursanci będą mogli przystąpić do egzaminów na prawo jazdy. Wszystko będzie się jednak odbywało w oparciu o niezbędny rygor sanitarny. Niektóre regulacje są dość zaskakujące i budzą wiele kontrowersji. W szczególności w oczy rzuca się zapis o możliwości przerwania egzaminu, gdy kursant kichnie. Na stronie internetowej wrocławskiego i legnickiego WORD-u pojawił się zapis:

Jeżeli w trakcie trwania egzaminu egzaminator stwierdzi u osoby zdającej występowanie kataru, kaszlu, kichania itd., egzamin zostanie przerwany!

Oznacza to, że egzamin może zostać przerwany nawet w przypadku kichnięcia przez osobę np. posiadającą alergię na kurze czy kwitnące trawy. Być może, rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przedstawienie zaświadczenia od lekarza, potwierdzającego dane schorzenie. Każdy kursant powinien we własnym zakresie dopytać się o szczegóły nowych rozporządzeń we własnym centrum egzaminacyjnym, ponieważ wytyczne różnią się w zależności od regionu.

Rzeczywistość epidemii

To nieuniknione, że egzamin na prawo jazdy w czasie epidemii koronawirusa przebiega w nieco inny sposób niż normalnie, ale to jedyna opcja, aby zapewnić płynność działalności WORD-ów i ustrzec się w przyszłości długich kolejek. Od 11 maja odbywają się już egzaminy teoretyczne na wszystkie kategorie prawa jazdy oraz egzaminy praktyczne na kategorie C, CE, D, T, BE. Od poniedziałku, 18 maja wznowione zostaną egzaminy praktyczne na kategorię A (motocyklową) prawa jazdy. Tydzień później będą już prowadzone egzaminy praktyczne na kategorię B (auto osobowe). W trakcie egzaminów teoretycznych konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego. Ilość osób zdających egzamin zostanie ograniczona do minimum. Kursanci będą zobowiązani zakrywać twarze maseczkami i mieć na dłoniach rękawiczki. Przed wejściem na salę każdemu zostanie zmierzona temperatura. Każdy będzie musiał zdezynfekować rękawice. Egzaminator będzie miał na sobie przyłbicę. Po każdym egzaminie praktycznym, samochód egzaminacyjny będzie dezynfekowany. W szczególności kierownica, drążek zmiany biegów i klamki od drzwi. WORD Wrocław poinformował, jakie sytuacje dyskwalifikują osobę do przystąpienia do egzaminu.

Do egzaminu na prawo jazdy nie mogą przystąpić: osoby z wyraźnymi oznakami przeziębienia (katar, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle gardła, wysypka itd.) lub osoby, u których w okresie ostatnich 14 dni występowały takie objawy; osoby które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały za granicą lub których domownicy bądź osoby, z którymi miały bezpośredni kontakt, przebywały za granicą; osoby, które w ostatnich 14 dniach miały bezpośredni kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS CoV-2; osoby, których domownicy pozostają w okresie kwarantanny.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować