×

Znany dziennikarz zamordowany pod własnym domem. Policja ma już podejrzanych

Ukraińskie służby zatrzymały dwoje podejrzanych w związku z zabójstwem Pawła Szeremieta. Dziennikarz został zamordowany pod domem w wyniku wybuchu bomby umieszczonej pod samochodem.

Dziennikarz zamordowany pod domem

Serwis „Ukraińska prawda” donosi, że podejrzani o morderstwo Szeremieta, to walczący wcześniej w Donbasie Władysław Hryszczenko (ps. Bucza) i jego żona Iryna (ps. Puma). Jak ich wytypowano? Zdradził ich przede wszystkim modus operandi.

W 2018 roku małżeństwo próbowało zabić 61-letniego Mychajło Czekuraka. Jednakże ładunek przyczepiony do jego samochodu nie wypalił, a ten powiadomił policję. Sprawę Hryszczenków przekazano policji w Kijowie. Prowadzi ją teraz śledczy zajmujący się również sprawą zabójstwa Pawła Szeremieta.

Sposoby ich działania oraz rysopis sprawców pasuje do śledztwa związanego z zamordowanym dziennikarzem

Według nagrań z monitoringu i zeznań świadków, zamach przygotowała para: „mężczyzna z hiszpańską bródką wysokości 168-175 cm i niewiele od niego niższa kobieta”.

Wiele wskazuje na to, że to właśnie oni w 2016 roku zamordowali Szeremieta. Dodatkowo postawiono im zarzuty nielegalnego posiadania broni.

Niewygodna osoba publiczna

Paweł Szeremiet wielokrotnie krytykował totalitarne rządy Łukaszenki oraz działania polityczne Rosji. Wyraził negatywną opinię na aneksję Krymu przez Rosję i interwencję na Ukrainie. Służby specjalnie niejednokrotnie go śledziły.

W Moskwie pracował m.in. jako korespondent i tworzył filmy dokumentalne. Jednakże z powodów politycznych w 2011 r. przeniósł się z rodziną na Ukrainę.

W 2014 roku zrezygnował z pracy w Rosyjskiej Telewizji Publicznej (OTR). Uważał, że dziennikarze, którzy nie relacjonowali konfliktu na Ukrainie zgodnie z wytycznymi Kremla, byli prześladowani. Przed śmiercią wspólnie z żoną twierdzili, że są obserwowani i nie czują się pewnie.

Paweł Szeremiet zginął 20 lipca 2016 r. niedaleko swojego domu w centrum Kijowa. Śmierć nastąpiła w wyniku ładunku wybuchowego, który został podłożony pod samochód jego żony.

Ciągnące się od ponad trzech lat dochodzenie wzbudzało wiele kontrowersji, a śledczym zarzucano celową opieszałość. Powstało też wiele teorii spiskowych dotyczących śmierci dziennikarza

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Imgur.com

Polecane

Może Cię zainteresować