×

Drożyzna w górach, jakiej nie było. To mogą być naprawdę drogie ferie zimowe

Ferie zimowe 2022 zaczęły się 17 stycznia, a zakończą – 27 lutego. Jeśli wraz z rodziną planujesz spędzić ten czas w górach, jest coś, o czym musisz wiedzieć – drożyzna w górach sięgnęła szczytów! Tyczy się to zarówno cen kwater, posiłków, jak i atrakcji (np. cen wypożyczenia sprzętu narciarskiego). Z jakimi kosztami musi liczyć się przeciętna rodzina? Będziesz w szoku!

Drożyzna w górach

Szklarska Poręba, Zakopane, a może Szczyrk? Jeśli wybierasz się w góry, licz się z tym, że to będzie kosztowny wypoczynek, bo drożyzna w górach osiąga szczyty. Jak wynika z obliczeń Faktu, 4-osobowa rodzina za kilkudniowy pobyt na feriach może zapłacić nawet 8 tys. złotych!

Skąd taka drożyzna w górach? Rozbijmy ją na czynniki pierwsze w zależności od miejscowości.

drożyzna w górach
Pixabay

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba to miasto w powiecie karkonoskim, które bez dwóch zdań warto odwiedzić. Jest położone w malowniczej dolinie między stokami Karkonoszy i Gór Izerskich. Zarówno jedne i drugie przyciągają do siebie turystów z całej Polski i nie tylko.

Na miejscu znajdziemy takie atrakcje, jak: Wodospad Kamieńczyk i Wodospad Szklarki, piękne trasy rowerowe, Muzeum Minerałów czy Wlastimilówka. Widoki i atrakcje to jedno, ale z jakimi cenami należy się liczyć wybierając się do Szklarskiej Poręby?

Mieszkamy 5-osobową rodziną w pensjonacie, za nocleg płacimy od pokoju. Za 6 noclegów ze śniadaniami zapłaciliśmy 3 800 zł. Żeby zjeść na mieście, za te 5 osób trzeba przynajmniej te 140 zł jednorazowo na obiad wydać, przynajmniej w takich restauracjach na jakie my trafialiśmy

– wylicza w rozmowie z Faktem pani Marta z Ustronia Morskiego, która przyjechała do Szklarskiej Poręby z mężem, Robertem i trójką dzieci.

Koszt wyjęcia apartamentu dla 3-, 4-osobowej rodziny to 600-850 zł za noc. Obiad z napojami dla czterech osób to koszt w granicach 200-210 zł. Do tego dochodzą atrakcję, których często sobie nie odmawiamy. Zjazd na kolejce górskiej to koszt 15 zł/osobę. Saneczki 25 zł/osobę. Sprzęt narciarski dla osoby dorosłej 50 zł/osobę i dla dziecka 40 zł/osobę.

drożyzna w górach
Pixabay

Szczyrk

Szczyrk uchodzi za jedno z najważniejszych miast Beskidu Śląskiego. Główne atrakcje Szczyrku to przede wszystkim Skocznia narciarska Skalite i Deptak Nad Żylicą. Ceny w tej części Polski również mocno poszły w górę.

Wszystko zdrożało, więc ceny na stokach również. My kupiliśmy jeszcze w ubiegłym roku karnet, zamknięcie ośrodków sprawiło, ze przeniesiono nam jego ważność na ten rok. Ale w restauracjach jest drogo, ceny na stokach poszły w górę o 20-30%. Dobrze, że jest piękna pogoda, śniegi i można oddać się białemu szaleństwu

– mówią Dariusz i Julka.

Za nocleg w Szczyrku dla 4-osobowej rodziny trzeba zapłacić w granicach 415-750 zł/dobę. Obiad w restauracji to koszt około 40 zł. Całodniowy karnet na stok dla osoby dorosłej to koszt 124-129 zł i 91 zł dla dziecka. Chcąc wypożyczyć buty i narty musimy natomiast liczyć się z wydatkiem 50 do nawet 80 zł/dzień. Zdrożał również parking. W poprzednim roku trzeba było zapłacić za miejsce postojowe 15 zł. W tym to już 20 zł.

drożyzna w górach
Wikimedia Commons

Zakopane

Zakopane nie bez powodu określane jest mianem zimowej stolicy Polski. Każdego roku przewija się tamtędy tysiące turystów, którzy zostawiają na miejscu sporo pieniędzy. W tym roku trzeba będzie zostawić jeszcze więcej.

Ceny są bardzo wysokie, zarówno za jedzenie, jak i pamiątki. Nie ma się co dziwić, wszystko w Polsce drożeje, to i atrakcje w stolicy Tatr poszły w górę

– mówią w wywiadzie dla Faktu Dominika i Łukasz, którzy na odpoczynek przyjechali z synem Leonem.

Ceny za hotel i jedzenie w Zakopanem drastycznie poszły w górę w porównaniu z poprzednimi latami. Dodatkowo skipassy, które są dla nas istotne, sporo zdrożały. Najlepiej chyba wziąć karnet dzienny. Na szczęście często jeździmy na nartach i zainwestowaliśmy z synem w swój sprzęt narciarski. Na tym oszczędzamy z kilkadziesiąt złotych… Mimo tej drożyzny warto się chociaż raz w roku wybrać do Zakopanego. To wyjątkowe miasto

– mówi Danuta, która przyjechała do Zakopanego z synkiem Czarkiem.

Koszt wyjęcia apartamentu dla 3-, 4-osobowej rodziny to 400-1400 zł/noc. Ceny na Krupówkach również wyraźnie się od siebie różnią. Za ziemniaki z kotletem i surówką trzeba zapłacić w granicach 60 złotych, za porcję pierogów 30-35 zł, a sałatkę 35 zł. Regionalna przekąska w postaci oscypka z boczkiem i żurawiną to koszt w granicach 20 zł.

Jeśli jesteś zwolennikiem sportów zimowych, musisz liczyć się z tym, że za jednodniowy skipass zapłacisz w granicach 125 zł (115 zł ulgowy). Wypożyczenie sprzętu narciarskiego to średnio 45 zł/dzień.

Flickr
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Flickr, Pixabay, Wikimedia

Może Cię zainteresować

zamknij