×

Dron przeleciał nad lotniskiem w Modlinie. Metry dzieliły pasażerów od tragedii

O krok od tragedii byli pasażerowie samolotu, lecącego w ubiegłym tygodniu z Leeds do Warszawy. 19 października na terenie lotniska znajdował się dron, który stanowił zagrożenie dla nadlatujących samolotów.

Dron, czyli bezzałogowy pojazd latający, minął się ze skrzydłem lądującego samolotu o 100 metrów. Na szczęście samolot z Leeds bezpiecznie wylądował w docelowym miejscu podróży. Ze względu na tak nietypowe zagrożenie, kapitanowie dwóch następnych rejsów ze Stansted i East Midlands, podjęli decyzję o wylądowaniu na pobliskim lotnisku w Okęciu. Pozwoliło to na uniknięcie ewentualnego zagrożenia, gdyby dron ponownie pojawił się nad Modlinem. Policja po zawiadomieniu przez Straż Graniczną, wysłała na miejsce swoje patrole, jednak sprawców zdarzenia nie udało się złapać.

Źródło: nick.amoscato

Źródło: nick.amoscato

W Polsce to nie pierwszy tego typu przypadek. Ostatni taki incydent miał miejsce w czerwcu 2016 roku, gdy nad lotniskiem Chopina nielegalnie przeleciały dwa drony. Do tej pory pojawienie się drona nad żadnym polskim lotniskiem nie zakończyło się tragedią, ale te z pozoru niegroźne pojazdy mogą przyczynić się do podniebnej katastrofy. Warto przypomnieć, że lot dronem m.in. nad lotniskiem, budynkami, ludźmi czy drogami jest zabroniony. W wielu przypadkach wymagane jest także pozwolenie uprawniające do przelotu.

Od kilku lat rośnie popularność dronów, zdjęcia i filmy powstałe dzięki przelotom bezzałogowych urządzeń stają się coraz bardzo pożądane.

Niecodzienne ujęcia wykonane z lotu ptaka zapierają dech w piersiach. Popularność takich kadrów i chęć amatorów do tworzenia własnych filmów sprawiła, że drony stały się dostępne dla każdego. Niestety wiele osób nie wie, że aby wykonać legalny lot taką maszyną należy ukończyć specjalne kursy UAVO. Dopiero poźniej można przystąpić do egzaminu państwowego i uzyskać certyfikat, który często nazywany jest „prawkiem na drona”. Koszt takiej przyjemności to blisko tysiąc złotych, ponieważ aby zdać egzamin niezbędne są badania lekarskie (250 zł), polisa OC (500 złotych) oraz opłata za egzamin (200 złotych). Osoby, które chcą lepiej przygotować się do egzaminu mogą dodatkowo przejść podstawowe szkolenie z obsługi dronów. Ceny takich kursów zamykają się w granicach 1200 zł do 2400 zł. Za tę kwotę poznajemy jednak tylko podstawy przygotowujące do posługiwania się dronami będącymi w zasięgu wzroku operatora. Ceny szkoleń dla osób, które chcą sterować maszynami latającymi poza zasięgiem wzroku,mogą wynosić nawet nawet 10 tysięcy złotych.

Może Cię zainteresować