×

Kamil Stoch mieszka w góralskim PAŁACU! Posiadłość wyróżnia się na tle całej wsi

Pochodzący z Zębu, niewielkiej wsi położonej w górach, Kamil Stoch od zawsze marzył o tym, aby wybudować w rodzinnych stronach własny dom. Jego marzenie się spełniło. Dom skoczka powstał i zachwyca swoją architekturą.

Reklama

Własne miejsce na ziemi

Kamil Stoch urodził się w Zakopanem, jednak większą część życia spędził z podhalańskiej wsi Ząb, liczącej 1 533 ludzi. Sportowiec od zawsze był bardzo mocno przywiązany do regionu, w którym wzrastał, stąd pojawił się pomysł, aby wybudować tam swój dom, w którym zamieszka razem z żoną, Ewą. Życzeniem pary było, aby architektura budynku była spójna z okolicznymi zabudowaniami i tworzyła z nimi harmonijną całość. Dlatego, skoczek wybudował dom utrzymany w charakterystycznym, góralskim stylu.

Dom jak z bajki

Dotychczas Stoch mieszkał wraz z żoną w mieszkaniach wynajmowanych na Podhalu. Od dawna oboje myśleli o budowie własnego domu. Pragnęli zamieszkać w rodzinnych stronach skoczka. Szczęśliwie mogli liczyć na pomoc ze strony lokalnej społeczności, która podczas wyjątkowej uroczystości podarowała Stochowi kamień węgielny i tzw. sosręb, czyli główną belkę podtrzymującą dach w góralskim domu. Krótko po tym para wybrała projekt domu stworzony przez miejscowego architekta, który zadbał o to, aby budynek idealnie wpisywał się w górskie krajobrazy i zabudowę okolicy. Budowa ruszyła.

Reklama

Nawiązując do góralskiej tradycji, należało pamiętać także o tym, aby dom spełniał wymogi stawiane przez najnowszą technologię. Tylko w ten sposób można było wydłużyć żywotność konstrukcji na długie lata. Szczególnej uwagi wymagał dach. Eksperci przyznają, że w budowlach tego typu to właśnie dach ma największy wpływ na ogólny stan budynku, ponieważ zapobiega zawilgoceniu materiałów konstrukcyjnych. Biorąc pod uwagę, że konstrukcja dachu domu Kamila Stocha posiada tak dużą powierzchnię, konieczne było poświęcenie mu odpowiedniej ilości czasu.

W czasie budowy bardzo pomocne okazały się znajomości skoczka, który od lat współpracuje z firmą specjalizującą się w izolacji ścian i dachów. Kamil Stoch przez wiele lat występował w prezentacjach i reklamach przedstawiających nowoczesne technologie dla budownictwa. Autorem projektu domu jest Adam Bukowski, który powiedział, że stworzenie dobrego projektu to zaledwie część sukcesu.

Równie ważne są materiały z których wybuduje się dom oraz osoby, które uczestniczą w jego budowie. Zwłaszcza, że współczesne domy posiadają bardziej skomplikowane funkcje, za sprawą zwiększających się potrzeb użytkowników.

Nowoczesne technologie

Przedstawiciele firmy wykonującej izolację podkreślają, że sposób izolacji domu jest ich autorskim rozwiązaniem. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z zastosowanych technologii były niezbędne. Przykładowo sznurkowanie wełny mineralnej jest konieczne w przypadku materiałów o małej gęstości i słabej strukturze. Zastosowana w domu skoczka wełna nie wymaga tego zabiegu, ponieważ jest w stanie bez problemów się utrzymać.

Reklama

[wp_quiz id=”996″]

Dom ma prawie cztery kondygnacje, dlatego jego budowa wymagała znacznie więcej czasu i uwagi niż proste, klasyczne budynki dwukondygnacyjne. Należało przemyśleć kwestię migrującej na poddasze wilgoci, aby zapobiec powstawaniu grzyba pod dachem. Konsekwencje takiego problemu są bardzo kosztowne, ponieważ w przypadku przedostania się wilgoci na poddasze, właściciel musi wykonać remont, co wiąże się z wyłączeniem poddasza z użytkowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku domów wykonanych z drewnach, takich jak opisywany dom Stocha. 

Reklama

Konstrukcja domu

Dom Stochów jest wykonany z pięciu belek, czyli tzw. płazów.  Każda z belek różni się od pozostałych, a dodatkowo nie wszystkie z nich ułożone są pod kątem prostym.  Adam Bukowski opowiada o trudnościach wiążących się z powstaniem tego typu budowli.

Stworzenie takiej konstrukcji jest niezmiernie trudne i niewielu cieśli potrafi poradzić sobie z precyzją takiego wykonania. Kamieniarka ułożona z kilkutonowych głazów także stanowi o atrakcyjności budowli. Wszystkie elementy to rękodzieło i praca lokalnych artystów – mistrzów, z którymi z przyjemnością współpracuję.

Unikalny kształt dachu

Charakterystycznym elementem budownictwa podhalańskiego jest spadzisty dach, który szczególnie przydaje się zimą, umożliwiając łatwe pozbycie się nadmiaru śniegu. Kształt ten sprzyja również sprawnemu odprowadzaniu wody opadowej, zmniejszając przy tym ryzyko przecieków. Spadzisty dach stanowi optymalne rozwiązanie dla osób, które pragną zmieścić w budynku wszystkie zaplanowane w projekcie pomieszczenia, ale nie potrzebują jeszcze jednej, pełnej kondygnacji. Ten typ dachu umożliwia optycznie obniżenie budynku, które nadaje mu zgrabną formę. Podobnie jest u Kamila Stocha. Dach pokryto gontem tworzonym przez ułożone jedna przy drugiej, drewniane deszczółki. Powierzchnia dachu wynosi ponad 500 m2. Dla porównania, przeciętne dachy domów jednorodzinnych mają do 150 m2 powierzchni. Dowodzi to, że budynek nie jest typowym, współczesnym podhalańskim domem, lecz projektem wymagającym prowadzenia przez najlepszych specjalistów.

Reklama

Efekt końcowy

Budowa domu Kamila Stocha rozpoczęła się w 2014 roku i trwała kilka lat. Budynek jest bardzo wysoki i znacznie przewyższa rodzinny dom Kamila Stocha. Łącznie z piwnicą ma niemal cztery pełne kondygnacje. W czasie budowy zastosowano nowoczesne materiały i technologie, które mają sprawić, że będzie on odporny na niesprzyjające, górskie warunki. Efektowna, nawiązująca do góralskiego stylu budowla jest powodem do dumy dla całej społeczności. Miejmy nadzieję, że Stoch i jego żona będą zadowoleni z mieszkania w nowej willi.

Fotografie: YouTube.com, Imgur.com, Twitter.com

Może Cię zainteresować