×

Dofinansowanie rządowe na sprzęt komputerowy. Co zrobić, by je uzyskać?

Dofinansowanie rządowe na sprzęt komputerowy i Internet z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Dzięki temu uczniowie i nauczyciele w Polsce będą mogli realizować plan nauczania zdalnie. Innej możliwości obecnie nie ma, ponieważ zamknięto m.in. placówki oświatowe.

Skąd to dofinansowanie?

Jak informuje minister cyfryzacji Marek Zagórski przekazano 180 mln złotych zaoszczędzonych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Komisja Europejska poparła ten pomysł. O te fundusze mogą się starać samorządy, a następnie rozdzielać je po poszczególnych szkołach.

Każda gmina ma otrzymać nie mniej niż 40 tys. złotych na zakup potrzebnego sprzętu. Jednak MC przygotowuje odpowiednie algorytmy, aby oceniać zapotrzebowanie poszczególnych gmin.

Dofinansowanie rządowe na sprzęt komputerowy

Minister zaznacza, że zależy im na jak najszybszym dostarczeniu wymaganego sprzętu dla uczniów, jak i nauczycieli. Resort planuje zakupić laptopy, komputery stacjonarne i tablety. Mowa tutaj także o mobilnym dostępie do Internetu. Informuje także, że chociaż wnioski mają być składane od 1 kwietnia, to szkoły już mogą dokonywać zakupów.

Ministerstwo zwróci im pieniądze za zakupy, jak tłumaczy Minister Zagórski:

Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty. Jeśli któryś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do Internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy.

Czy sprzęt zostanie u osoby, która go potrzebuje?

Ministerstwo zaznacza, że sprzęt będzie wypożyczany na czas kwarantanny i będzie przekazywany do osób, które go najbardziej potrzebują. Chodzi głównie o osoby ubogie, bądź gospodarstwa domowe, w których ilość urządzeń jest niewystarczająca względem dzieci, które ich potrzebują.

O taką pomoc mogą ubiegać się także nauczyciele, którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem do pracy oraz do prowadzenia zajęć online. Zapotrzebowanie należy zgłosić w placówce edukacyjnej, do której uczęszcza dziecko oraz odpowiednio je uargumentować.

Szkoły mają decydować, którzy uczniowie bądź nauczyciele otrzymają tę pomoc. Ma to przyspieszyć cały proces.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: biznes.interia.pl, www.fakt.pl, www.radio.bialystok.pl, www.rp.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować