×

Dodatkowe 500 plus dla rodziców. Kto może otrzymać świadczenie?

Będzie dodatkowe 500 plus dla rodziców! Posłowie przegłosowali ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym. W sumie będzie można otrzymać nawet 12 tys. zł! Komu będzie przysługiwać świadczenie?

Dodatkowe 500 plus

Gdy kończy się urlop macierzyński, ale dziecko jest jeszcze za małe, by pójść do przedszkola, z pomocą zazwyczaj przychodzą dziadkowie lub opiekunka, o ile rodziców stać na to, by ją zatrudnić. Również żłobek oznacza spore wydatki oraz stres związany z rozłąką z małym dzieckiem. Posłowie PiS chcą, żeby rodzice mieli dodatkowe wsparcie finansowe właśnie w tym okresie – pomiędzy urlopem macierzyńskim a osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego. Zgodnie z tym, co zapowiadano już w maju, rodzice będą mogli otrzymać dodatkowe 500 plus.

Sejm przegłosował ustawę o jednym z istotnych elementów Polskiego ŁaduRodzinnym Kapitale Opiekuńczym. Teraz pod ustawą brakuje jedynie podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Kto otrzyma pieniądze?

Dodatkowe 500 plus rodzice będą mogli otrzymać na drugie i kolejne dziecko. Warto jednak pamiętać, że w żadnym wypadku łączna kwota rodzinnego kapitału opiekuńczego nie będzie mogła przekroczyć 12 tys. zł.

Rodzice sami zdecydują, czy wolą pobierać co miesiąc 1000 zł przez rok, czy może 500 zł przez dwa lata.

Do rodziców będzie też należeć decyzja, na co wydać pieniądze. Aby je otrzymać, wniosek do ZUS-u o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tej dacie. Wniosek będzie można złożyć tylko w wersji elektronicznej. Co prawda senatorowie mieli pomysł, by w okresie przejściowym możliwe było składanie wniosków papierowych, ale posłowie odrzucili tę propozycję.

Jak przypomina biznes.wprost.pl, przegłosowana ustawa przewiduje też dodatkowe pieniądze na żłobek. Konkretnie dofinansowanie dla dziecka w wieku do 3 lat nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Będzie ono wynosić 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie miał wpływu na inne świadczenia, w tym świadczenie wychowawcze z Programu „Rodzina 500 plus”, świadczenie Dobry Start, świadczenia rodzinne czy też świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Nie będzie też kolidować z prawem do świadczeń z pomocy społecznej czy do dodatków mieszkaniowych.

Ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym ma wejść w życie od stycznia 2022 roku.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij