×

Do fryzjera i salonu piękności tylko z przepustką COVID-19! Już od dziś

Do fryzjera i salonu piękności tylko z przepustką COVID-19. Właśnie takie zasady będą obowiązywać od dziś we Włoszech. Z dzisiejszym dniem wymóg posiadania paszportu covidowego zostaje rozszerzony na kolejne dziedziny życia. Z kolei od 1 lutego będzie jeszcze gorzej. W ramach walki z pandemią bez aktualnego szczepienia lub statusu ozdrowieńca nie będzie można wejść już do banku, większości sklepów, a nawet i na pocztę.

Do fryzjera i salonu piękności tylko z przepustką COVID-19

Włochy podejmują coraz bardziej radykalne kroki w walce z koronawirusem. Green Pass, czyli paszport covidowy, który wystawia się na podstawie szczepienia, a także przebycia Covidu czy negatywnego testu, będzie obowiązywać w sektorze beauty do końca marca. Za nieprzestrzeganie tych zasad będą grozić wysokie kary – od 400 do 1000 euro (czyli do ponad 4,5 tys. zł!). Co więcej, przepustkę covidową musi pokazać też każda osoba, która wchodzi na wizytę do… więzienia.

W rozmowie z mediami Perlita Vallasciani, prezes stowarzyszenia branży estetycznej powiedziała:

Większość pracowników naszego sektora usług dobrze przyjęła ten krok, ponieważ pozwoli uniknąć zamknięcia salonów.

Według jej słów wielu klientów branży estetycznej aprobuje nowe przepisy. Uważają bowiem, że są one gwarancją większego bezpieczeństwa. Podobnie na ten temat mówią właściciele zakładów fryzjerskich z Rzymu. Według nich, przeciw takim zasadom jest jedynie 10% ich klientów.

Do fryzjera i salonu piękności tylko z przepustką COVID-19 1
Pixabay

W lutym będzie jeszcze ostrzej

Z kolei już od 1 lutego wymóg Green Pass ma zostać rozszerzony także na banki, większość sklepów niespożywczych oraz na pocztę. Jednak w ostatnim przypadku ma być zastosowany wyjątek – chodzi o możliwość odebrania emerytury lub tez renty.

Aktualnie włoski rząd pracuje nad szczegółowym wykazem punktów handlowych, które mają zostać objęte wymogiem posiadania paszportu covidowego. Póki co wiadomo, że na pewno nie będzie ona potrzebna w sklepach spożywczych, supermarketach, w aptekach, a także i na stacjach benzynowych, w kioskach z gazetami czy u optyka.

Już wcześniej Green Pass obowiązywał we Włoszech na masową skalę i to w wersji wzmocnionej. Co to oznacza? Otóż do niektórych miejsc można było wejść tylko na podstawie okazania paszportu covidowego lub okazania statusu ozdrowieńca. Były to lokale gastronomiczne, obiekty kulturalne, wszystkie środki transportu publicznego oraz obiekty sportowe czy imprezy zbiorowe oraz hotele. Czy Polaków czeka to samo?

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij