×

Szokująca prognoza pogody na styczeń! Takich anomalii w Polsce jeszcze nigdy nie było

Prognozy pogody na najbliższy tydzień wprawiają w osłupienie. Jest już połowa stycznia, a zimy jak nie było, tak nie ma. Na brak śniegu narzekają nie tylko uczniowie, dla których rozpoczęły się już ferie zimowe, ale również rolnicy. Zbyt wysokie temperatury zimą nie są bowiem w stanie zniszczyć bakterii i wirusów wywołujących choroby roślin.

Ocieplenie klimatu

Z roku na rok ocieplenie klimatu jest coraz bardziej odczuwalne. W większości Polski tej zimy, nie spadł jeszcze pierwszy śnieg! Co więcej, w najbliższym czasie możemy oczekiwać temperatur, które raczej kojarzą się z marcem, niż ze styczniem.

Jak podaje Tomasz Wasilewski z TVN:

Będzie nawet dziesięć stopni na plusie.

Z wysokich temperatur na pewno ucieszą się osoby, które muszą ogrzewać dom na własną rękę. Łagodniejsza zima wiąże się z mniejszymi kosztami ogrzewania. Jedynym minusem jest otaczająca, przygnębiająca szarość, którą przecież mógłby zamaskować śnieg.

W Polsce już teraz temperatury są zaskakująco wysokie jak na tę porę roku, a to jeszcze nie koniec. Nadciąga bowiem kolejna fala ciepła. Dotrze do kraju w połowie tygodnia. Temperatura wyniesie nawet dziesięć stopni Celsjusza!

Przyczyną ocieplenia będzie utrzymujący się układ ciśnienia. Południe kontynentu jest zdominowane przez wyże, podczas gdy na północy przeważają niże. Takie rozmieszczenie ciśnienia sprawia, że ciepłe powietrze atlantyckie przedostaje się do centrum Europy.

Prognoza długoterminowa

Przewiduje się, że we wtorek w najcieplejszych rejonach Polski temperatura sięgnie ośmiu stopni. W środę na południu i zachodzie kraju termometry wskażą nawet 10 stopni. W miarę upływu tygodnia, temperatura trochę się obniży, ale nadal będzie dodatnia. W weekend temperatura wyniesie między 1-2 stopni na wschodzie do 5-6 na zachodzie.

Po 22 stycznia możemy się spodziewać lekkiego mrozu, jednak w ciągu dnia nawet na wschodzie Polski temperatura nie spadnie poniżej -2 stopni Celsjusza. Mróz utrzyma się zaledwie przez trzy dni. Pod koniec miesiąca temperatura ponownie zacznie rosnąć. 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Imgur.com, Freepik.com

Polecane

Może Cię zainteresować