×

Matka chce umożliwić zmianę płci swojej 6-letniej córce. Jej decyzja wzbudza wiele kontrowersji

Dexter Jones to chudy chłopiec z łobuzerskim uśmiechem, który uwielbia Harryego Pottera. Wraz z mamą mieszka w Saint Albans.

6-latek wygląda jak każdy inny chłopiec. Nikt nawet nie domyśliłby się, że w rzeczywistości Dexter to dziewczynka.

Trzy lata temu mała Talia ogłosiła swojej mamie Miennie, że jest chłopcem. Nie na chwilę, ale że zawsze chciała nim być. 44-latka nie była zszokowana, jej córka zachowywała się jak mały chłopiec, uciekała przed sukienkami i buntowała się przeciwko dziewczęcości.

Wszyscy z początku myśleli, że z tego wyrośnie. Jednak w pewnym momencie Talia zniknęła i oświadczyła, że jest chłopcem o imieniu Dexter.

Rodzina, nauczyciele i lekarze wspierali decyzję, którą wydawała się podjąć Talia. W końcu została skierowana do centrum Tavistock w Londynie i została najmłodszą pacjentką transseksualną. Zmiana płci jest trudną i długą podróżą, szczególnie biorąc pod uwagę tak młody wiek.

Wokół tematu pojawiło się wiele kontrowersji. Niektórzy zastanawiają się, czy Dexter nie jest zbyt młody, by mieć świadomość płci i w ogóle rozważać kwestie jej zmiany.

Dziecko może przechodzić przez fazę i ostatecznie wraz z dorastaniem wszystko się zmieni. Zmiana płci u 6-letniego dziecka spowoduje nieodwracalne procesy, także w psychice. Mienna ma na uwadze wszystkie aspekty, ma jednak też wiele wątpliwości.

„Przyznaję, że nie mogę być pewna. Jednak nie chcę zmuszać Dextera do życia jako Talia, skoro czuje się z tym nieszczęśliwy. Póki co jesteśmy daleko od podejmowania jakichkolwiek kroków. Jednak nie chcę sobie wyobrażać jaką męką jest odkrycie, że jest się transseksualistą w nastoletnim wieku.” – mówi matka

Tożsamość płciowa u dziecka stała się najbardziej kontrowersyjną kwestią naszych czasów. Okazuje się, że Dexter nie jest jedynym dzieckiem, które zmaga się z podobnymi problemami.

Dorośli również nie ułatwiają zadania. Chłopcy w spódniczkach, szkoła w Lewes zabroniła dziewczynkom nosić sukienek, a wiele firm prezentuje ubrania bez podziału na płeć. Wiele osób apeluje o rozsądek, twierdząc, że modna ideologia doprowadziła do niezdrowego fanatyzmu, który negatywnie odbija się na dzieciach.

Mienna jednak utrzymuje swoje zdanie, że Talia zawsze była chłopczycą i jako Dexter czuje się znacznie szczęśliwsza i w końcu może być sobą.

Talia była nieszczęśliwa, a gdy w końcu ogłosiła, że jest chłopcem i spotkała się z akceptacją ze strony rodziców, wyglądała jakby kamień spadł jej z serca. Tak przynajmniej wynika z relacji rodziców. Rówieśnicy Dextera przyjęli tę przemianę zwyczajnie.

Również inni rodzice byli wsparciem dla Jonesów. Akceptacja społeczna jest bardzo ważna, jednak warto najpierw zastanowić się nad innymi aspektami.

Dzieci mające 6 lat nie do końca są świadome kwestii związanych z płcią. Choć Mienna nie wyklucza zmiany płci dla swojego dziecka, lekarze są bardzo ostrożni w terapii i kolejnych decyzjach. Póki co starają się opóźnić proces dojrzewania u Dextera. Wciąż nie ma pewności, że wraz z wiekiem wszystko się odmieni.

„Jak każda mama, chcę, żeby moje dziecko było szczęśliwe. Naprawdę, dopóki czuje się dobrze ze sobą, nie widzę w tym nic złego.” – kwituje Mienna.

Może Cię zainteresować