×

Nowa odmiana koronawirusa znów atakuje! Jest bardziej zakaźna

Nowa odmiana koronawirusa – Delta Plus – niepokoi naukowców. Wiele osób miało nadzieję, że pandemia już niedługo się skończy. Niestety… Pojawiło się właśnie nowe kolejne zagrożenie. Jak szybko się rozprzestrzenia i czy dotrze do Polski?

Delta Plus – najnowsza odmiana koronawirusa

W Wielkiej Brytanii pojawiła się kolejna mutacja koronawirusa. Tym razem chodzi o odmianę wariantu Delta, którą nazwano AY.4.2 lub też Delta Plus. Jak się okazuje, stanowi ona już ponad 7% nowych zakażeń. Według naukowców Delta Plus może rozprzestrzeniać się znacznie szybciej niż wcześniejsze odmiany koronawirsa. Kiedy pojawi się w naszym kraju? Jak szybko się rozprzestrzeni?

Jest bardziej zakaźna

Wiadomo już, że odmianę AY.4.2 wykryto po raz pierwszy jeszcze w lipcu tego roku. Czym różni się ona od wcześniejszych? Ma zmutowane wypustki, dzięki którym posiada większą zdolność do transmisji i szybszą możliwość dostania się do ludzkiego organizmu. W rozmowie z BBC prof. Francois’a Balloux, dyrektora instytutu genetyki na University College London, powiedział:

Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep. To niewiele w porównaniu z tym, co widzieliśmy w Alfa i Delta, które były ok. 50 do 60 proc. bardziej zakaźne. Prawdopodobne, że jest on do 10 procent bardziej zakaźny, więc mówimy o dość subtelnej różnicy, i to jest obecnie w trakcie badań. Na tym etapie powiedziałbym poczekajmy i zobaczmy, nie wpadajmy w panikę

Warto dodać, że Delta Plus jest jedną z 45 odmian wariantu Delta, które udało się zidentyfikować na świecie. Wykrywa się ją głównie w Wielkiej Brytanii, a kilka przypadków pojawiło się też już w USA i Danii.

Źródła: www.rmf24.pl, www.planeta.pl

Może Cię zainteresować

zamknij