×

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA. Ostra reakcja Łukasza Jurkowskiego

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA: Alana McLaughlin została drugą transpłciową kobietą, która wzięła udział w walce MMA w Stanach Zjednoczonych. Walkę wygrała po skutecznym duszeniu rywalki. Łukasz Jurkowski ostro skomentował to wydarzenie.

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA

Przejaw tolerancji, a może świadome narażanie kobiet na niebezpieczeństwo? Walka kobiety z kobietą, a może zezwolenie mężczyźnie na stosowanie przemocy wobec kobiety? Te pytania zadają sobie fani MMA, którzy byli świadkami przełomowego wydarzenia. Alana McLaughlin została drugą transpłciową kobietą, która zadebiutowała w MMA (pierwszą była Fallon Fox).

Dziś identyfikuje się jako kobieta, ale jeszcze niedawno Alana była… mężczyzną i to służącym w amerykańskich siłach specjalnych.

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA
Twitter

Proces przemiany płci Alana rozpoczęła w 2010 roku. Już wtedy zapowiedziała, że chce zostać pionierką transpłciowych sportowców w sportach walki. I słowa dotrzymała.

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA
Twitter

Dziś ma 38 lat. Właśnie debiutowała w eliminacjach Combate Global w Miami. Jej rywalką była Celine Provost. Walka rozstrzygnęła się w II rundzie, gdy Alana McLaughlin wykonała skuteczne duszenie. Sędzia przerwał pojedynek.

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA
Twitter

Juras komentuje

Alanę McLaughlin dopuszczono do walki z kobietą ze względu na „prawidłowy poziom hormonów”. Ale problem polegał na tym, że zawodniczki nie kwapiły się do rywalizowania z transpłciową McLaughin. W końcu rzuconą rękawicę podjęła Provost. Niestety kiepsko się to dla niej skończyło.

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA
Twitter

W każdej walce jest wygrany i przegrany. Ale w tym przypadku spore wątpliwości wzbudza fakt, czy zawodniczki na pewno miały wyrównane szanse na starcie. Do sprawy odniósł się gwiazdor KSW Łukasz Jurkowski. Nie przebierał w słowach.

„Fu***** joke” (z ang. „pier****** żart”)

– napisał Juras na Twitterze.

Później Jurkowski odpisał na komentarz jednego z internautów, który zauważył, że „chcącemu nie dzieje się krzywda”.

Nie dzieje się krzywda. Nie w tej walce. Kwestia kolejnych aby skończyło się tragedią. Nie i jeszcze raz NIE!

– odparł zawodnik KSW i zamieścił zdjęcie, na którym widać Alanę przed i po metamorfozie.

Debiut transpłciowej zawodniczki w MMA
twitter screenshot

Z kolei Alana uważa, że powinniśmy oglądać więcej transpłciowych sportowców.

Musimy pracować nad tym, by oglądać więcej transpłciowych sportowców. Czas, by transseksualiści uprawiali sport, żeby to było bardziej unormowane

– zaznaczyła w rozmowie z „Outsports”.

Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij