×

Podano prawdopodobną datę pogrzebu Pawła Adamowicza. To już niebawem

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej Paweł Adamowicz zostanie pochowany w najbliższą sobotę, 19 stycznia. To prawdopodobna data pogrzebu prezydent Gdańska, jeszcze nie potwierdzona oficjalnie. Wcześniej ciało tragicznie zmarłego polityka ma zostać skremowane.

Żałoba w całej Polsce

W Gdańsku wprowadzono żałobę od 15 stycznia, jak poinformowała rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek:

Od wtorku do dnia pogrzebu w Gdańsku obowiązywać będzie żałoba

Podstaw do wprowadzania żałoby nie widział początkowo wojewoda pomorski. Jak mówiła dzisiaj rano jego rzeczniczka, Małgorzata Sworobowicz:

Wojewoda Dariusz Drelich nie ma podstaw prawnych, aby ogłosić w Gdańsku żałobę w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Jednak po interwencji szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, wojewoda zmienił zdanie i ogłosił żałobę na terenie całego województwa pomorskiego do dnia pogrzebu prezydenta Gdańska.

Jak tłumaczyła później Sworobowicz:

W kontekście jednego miasta, wojewoda nie miał rzeczywiście takich formalnych możliwości, ale w zaistniałej sytuacji zdecydował się wprowadzić żałobę na terenie całego Pomorza

Wiele innych miast w geście solidarności opuszcza flagi do połowy masztów

Poza Warszawą, trzydniową żałobę wprowadziły miasta takie jak Poznań, Gdynia i Sopot. Trwać będzie od wtorku do czwartku, 17 stycznia.

Dzień pogrzebu jednocześnie będzie dniem żałoby narodowej

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zapowiedział ogłoszenie żałoby narodowej. Nie postawił jednak konkretnej daty, by rodzina zmarłego mogła spokojnie wybrać dzień pochówku.

Księga kondolencyjna

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku od godziny 10:00 wystawiona została księga kondolencyjna, poświęcona pamięci Pawła Adamowicza. Można się do niej wpisywać codziennie, do godz. 20:00 do piątku, 18 stycznia, włącznie.

Polecane

Może Cię zainteresować