×

Jeśli nie mogłeś w nocy się ruszyć i miałeś wrażenie, że ktoś Cię obserwuje, prawdopodobnie doświadczyłeś tego zjawiska

Bardzo prawdopodobne, że przytrafiło się to każdemu z nas. Paraliż senny. No dobrze, ale co to takiego? Zdarzyło Ci się tak, że miałeś wrażenie, że się obudziłeś, ale nie mogłeś się ruszyć? Zjawisko to jest bardziej powszechne niż myślisz i dotyka więcej osób niż Ci się wydaje. Nie należy do zbyt przyjemnych i zazwyczaj wiąże się z przeżyciami, których nie chce się pamiętać. Może trwać od kilkunastu sekund do kilku minut.

Imgur

Przerażające zjawisko, o którym niewiele się mówi… Paraliż senny

Niektórzy ludzie wówczas odczuwają presję, duszności, a w najgorszych przypadkach mówi się także o omamach. Jest się wówczas całkowicie zablokowanym. Ma się poczucie uwięzienia między jawą a snem.

Większość osób mówi, że w trakcie trwania paraliżu ma wrażenie, że coś porusza się w ciemnościach – zawsze wtedy, gdy oni nie mogą się ruszyć ani wydobyć z siebie głosu. Brzmi znajomo? Nie należy się jednak martwić, że jesteś opętany. To COŚ to nic innego, jak przeniesienie z Twoich koszmarów. Czujesz się wtedy przytłoczony i masz wrażenie, że jesteś w pułapce.

Skąd ten fenonem?

Amerykański lekarz, Michael J. Breus, wyjaśnia, że ma to związek z osłabieniem mięśni podczas snu. To naturalne zjawisko, które chroni nasze ciało przed potencjalną kontuzją (dotyczy to np. upadku z łóżka, uderzenia o ścianę). Organizm w ten sposób sam się zabezpiecza przed urazami, które mogą mieć miejsce nocą.

Imgur

Co ma wpływ na częstotliwość występowania paraliżu sennego?

Oczywiście nie jest tak, że występuje on tak samo często u każdego z nas. Ma na to wpływ wiele czynników:

  • zmiana godzin snu
  • zaburzenia psychiczne
  • narkotyki i używki
  • stres
  • zmęczenie fizyczne
  • bezsenność
  • spanie na plecach
Circee

Paraliż senny – jak go uniknąć?

Wiele osób narzeka, że ten stan kojarzy się z najgorszymi koszmarami i poczuciem wręcz nawiedzania przez demony. Dlatego też w malarstwie wielu artystów wykorzystywało ten temat do przenoszenia wizji na płótno. Na szczęście ma to naukowe wytłumaczenie, które nie jest szkodliwe dla zdrowia – zwłaszcza teraz, gdy wiesz, czego się spodziewać.

Oczywiście można próbować z tym walczyć, ale to pogorszy objawy i Twój strach wzrośnie. Najważniejsze to przede wszystkim oddychać głęboko i nie wpadać w panikę. Tuż po przebudzeniu możesz przemyć twarz zimną wodą.

Fotografie: Circee, Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij