×

Czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki? Lepiej się upewnić, aby uniknąć kary

Czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki? To pytanie zadają sobie wszyscy Polacy, którzy pragną w huczny sposób pożegnać 2020 rok. Przed odpaleniem petard warto sprawdzić, czy nie grożą nam za to konsekwencje finansowe. Wiele miast ma swoje własne przepisy w stosunku do pokazów pirotechnicznych.

Szampańska zabawa

Ten rok bez wątpienia jest zupełnie inny od poprzednich pod wieloma względami. Epidemia koronawirusa spowodowała, że codzienność milionów Polaków ulegał diametralnej zmianie. Godzina policyjna oraz zakaz odpalania fajerwerków w wybranych miastach mocno pokrzyżowały wielu osobom imprezowe plany. Obostrzenia, które spotykamy na każdym kroku zdecydowanie nie sprzyjają szampańskiej zabawie. Właśnie dlatego w tym roku przed opaleniem materiałów pirotechnicznych lepiej upewnić się, że nie jest to zabronione, aby uniknąć dotkliwej kary.

Od kilku lat kolejne miasta w całej Polsce podejmują decyzję o rezygnacji z pokazu sztucznych ogni. Włodarze argumentują takie decyzje nie tylko troską o zdrowie zwierząt, ale także oszczędnościami w budżecie. W 2018 roku pokazy nie odbyły się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Chorzowie, Częstochowie, Olsztynie, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Rudzie Śląskiej, Oświęcimiu, Olkuszu, Krynicy-Zdrój, Białymstoku i w Puławach. W tym roku będzie podobnie.

Warszawa, Wadowice, Sopot, Elbląg i Poznań zapowiedziały, że nie zorganizują miejskich pokazów. Nie oznacza to jednak, że Polacy zrezygnują z odpalenia własnych materiałów…

czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki 2
Pixabay

Czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki?

Zgodnie z polskim prawem, odpalanie fajerwerków i petard w przestrzeni publicznej jest dozwolone wyłącznie 31 grudnia oraz 1 stycznia. Kwestię tę reguluje Kodeks Wykroczeń oraz przepisy lokalne. W art. 51 Kodeksu Wykroczeń możemy przeczytać:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Z używanie fajerwerków w pozostałe dni roku grozi mandat w wysokości 500 złotych. Korzystanie ze wszelkich materiałów pirotechnicznych jest dozwolone wyłącznie pod nadzorem osoby pełnoletniej i trzeźwej.

Choć w tym roku oficjalnie nie ma ogólnopolskiego zakazu odpalania fajerwerków, to Mateusz Morawiecki apelował do Polaków o powstrzymanie się od odpalania materiałów pirotechnicznych. Jego zdaniem jest to sposób na ograniczenie kontaktów międzyludzkich i zmniejszenie ryzyka zakażeń.

Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten sylwester minął spokojnie.

czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki 3
Pixabay

Fajerwerki w oknie?

Pojawiają się głosy, mówiące o tym, że w związku z zakazem opuszczania domu między godziną 19:00, a 6:00 rano, część osób może wpaść na pomysł odpalania fajerwerków z okien i balkonów. Należy przypomnieć, że jest to skrajnie niebezpieczne zachowanie i może doprowadzić nie tylko do pożaru w mieszkaniu odpalającego, ale również zaprószyć ogień u sąsiadów. Nie da się bowiem przewidzieć jaki będzie tor lotu fajerwerków.

czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki 4
Twitter

Zakaz fajerwerków w województwie lubelskim

Wojewoda lubelski Lech Sprawka opublikował rozporządzenie, zgodnie z którym w Sylwestra obowiązuje zakaz wykorzystywania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Przepisy będą obowiązywały od 26 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021. W uzasadnieniu zakazu możemy przeczytać, że celem zakazu jest:

Ochrona życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

Zakaz obowiązuje na terenie całego województwa lubelskiego, ale dotyczy miejsc publicznych. Komunikat Wojewody brzmi:

Apelujemy, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

Obostrzenie nie będzie obowiązywało 31 grudnia 2020 do godz. 19:00 oraz 1 stycznia 2021 od godz. 6:00.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij