×

Czy w Sylwestra można puszczać fajerwerki? Wielu Polaków zaskoczy odpowiedź

Zakaz fajerwerków w Sylwestra. W związku z obostrzeniami, uniemożliwiającymi przebywanie poza domem, należy mieć się na baczności. Za odpalenie petard można zostać bardzo surowo ukaranym.

Ciąg dalszy obostrzeń

Kilkanaście dni temu Rząd ogłosił zakaz wychodzenia z domu w dniu 31 grudnia od godz. 19:00 do godz. 6:00 1 stycznia 2021. Choć rozporządzenie spotkało się z ogromnym sprzeciwem ze strony społeczeństwa, to przez okres świąteczny emocje zdążyły opaść. Gdy wydawało się, że nie spotkają nas już żadne nowe obostrzenia, okazało się, że w Sylwestra może zostać wprowadzony kolejny zakaz. Tym razem dotyczy on odpalania fajerwerków. Co ciekawe, w wybranych regionach kraju takie rozporządzenie już obowiązuje. Czy to oznacza, że 31 grudnia nie będziemy mogli robić absolutnie nic? Wielu Polaków jest rozczarowanych tym, że spędzą Sylwestra w samotności i ciszy. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami w imprezie sylwestrowej nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób spoza gospodarstwa domowego.

Zakaz fajerwerków w Sylwestra

Wojewoda lubelski Lech Sprawka opublikował rozporządzenie, zgodnie z którym w Sylwestra obowiązuje zakaz wykorzystywania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych. Przepisy będą obowiązywały od 26 grudnia 2020 do 31 stycznia 2021. W uzasadnieniu zakazu możemy przeczytać, że celem zakazu jest:

Ochrona życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

Zakaz będzie obowiązywał na terenie całego województwa lubelskiego. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie pozostałe województwa również przyjmą podobne regulacje. Zakaz dotyczy miejsc publicznych, dlatego prawdopodobnie dozwolone będzie używanie fajerwerków na terenach prywatnych. Komunikat Wojewody brzmi:

Apelujemy, aby używanie wyrobów pirotechnicznych odbywało się z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, a w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia – jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

Wyjątki od reguły

Obostrzenie nie będzie obowiązywało 31 grudnia 2020 do godz. 19:00 oraz 1 stycznia 2021 od godz. 6:00. Z kolei, za naruszenie zakazu służby będą mogły przyznać karę grzywny. Zakaz nie dotyczy pokazów pirotechnicznych, które są organizowane przez podmioty zawodowo specjalizujące się w takiej działalności.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować