×

„Zakaz przemieszczania się w Sylwestra i Nowy Rok jest niezgodny z Konstytucją”

Godzina policyjna w Sylwestra i Nowy Rok — ta decyzja wywołała falę komentarzy. Czy przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Polaków? Czy jest zgodna z Konstytucją? Prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i konstytucjonalista ma duże wątpliwości co do decyzji rządu.

Godzina policyjna w Sylwestra i Nowy Rok

Czyżbyśmy obudzili się w 1981 roku? Wprowadzenie godziny policyjnej stało się faktem. W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 na terenie całej Polski będzie obowiązywał całkowity zakaz przemieszczania się.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedział, że osoby, które zdecydują się zlekceważyć obostrzenia, muszą liczyć się z karą.

To będzie weryfikowane przez służby. Osoby, które nie będą przestrzegały tych przepisów, muszą liczyć się z mandatami

– zaznaczył Dworczyk w programie „Newsroom WP”.

Oprócz zakazu przemieszczania się będzie także obowiązywał limit osób, które mogą przebywać w jednym domu lub mieszkaniu.

To nie są obostrzenia wprowadzane dlatego, że ktoś miał taki pomysł, tylko z pełną świadomością jak uciążliwa jest to sytuacja dla wszystkich z nas (…)

– zaznaczył szef KPRM.

Dworczyk przypomniał również, że twardy lockdown wprowadziły już inne kraje europejskie.

„Rażąco niezgodne z Konstytucją”

Jak przekazało Radio ZET, prof. Marek Chmaj, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu i konstytucjonalista, uznał godzinę policyjną za niezgodną z Konstytucją, o czym poinformował na Facebooku.

Każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać istoty tych wolności

– napisał prof. Marek Chmaj na Facebooku.

Niezależnie od tego, czy „godzina policyjna” będzie wprowadzona w drodze ustawy czy rozporządzenia, akt taki będzie rażąco niezgodny z Konstytucją (chyba, że będzie wprowadzony stan klęski żywiołowej)

Konstytucjonalista wyznał, że sam nie ma zamiaru poddawać się ograniczeniom, ponieważ jego zdaniem są one po prostu nielegalne.

Co na to rządzący?

Fotografie:

Może Cię zainteresować

zamknij