×

Czwarty etap odmrażania gospodarki. Koniec z maseczkami na zewnątrz

Czwarty etap odmrażania gospodarki dotyczy wznowienia działalność klubów fitness, salonów masażu i tatuażu oraz kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym. Do tej pory rząd wprowadzał kolejne etapy w odstępach dwutygodniowych. Biorąc pod uwagę dotychczasowy grafik odmrożeń, spodziewaliśmy się wprowadzenia czwartego etapu od 1 czerwca. Czy te spekulacje się potwierdziły?

Czwarty etap odmrażania gospodarki

Zapewne nie wszyscy Polacy z niecierpliwością czekali na konkretną datę otwarcia siłowni, jednak na pewno wśród entuzjastów fitnessu nie zabrakło takich, którym minione dwa i pół miesiąca bardzo się dłużyło. Nie chodzi zresztą tylko o klientów klubów fitness. Zawieszenie ich działalności mocno dotknęło prężnie rozwijającą się branżę instruktorów i trenerów personalnych, którzy z dnia na dzień zostali bez pracy.

Ponowne otwarcie klubów fitness, kin i teatrów zostało odłożone na koniec odmrażania gospodarki, bo problematyczne okazało się opracowanie zasad nowego reżimu sanitarnego. No, ale najważniejsze, że się udało. Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki potwierdził wprowadzenie czwartego etapu, chociaż nie w innych dniach niż się spodziewano.

Konferencja prasowa premiera i ministrów

Na początek premier pochwalił się, że rząd bohatersko opanował pandemię koronawirusa, a nawet poradził sobie dużo lepiej niż rządy innych krajów. Na fali tego samozadowolenia premier zwolnił obywateli z dniem 30 maja z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, pod warunkiem dystansu społecznego. Dotyczy to również przestrzeni zamkniętych, o ile zachowanie dystansu będzie w nich możliwe.

Tego samego dnia w sklepach przestanie obowiązywać limit klientów w zależności do metrażu dyskontu. Podobnie w placówkach pocztowych i w kościołach. Jednak nadal trzeba będzie utrzymywać dwumetrowy dystans od innych uczestników mszy. Co ciekawe, od 10 maja również limit osób w restauracjach, kawiarniach i barach zostanie zniesiony.

W zależności od zagrożenia epidemiologicznego w danym regionie, będzie możliwa organizacja zgromadzeń do 150 osób na świeżym powietrzu, w tym koncertów plenerowych, z zastrzeżeniem, że Główny Inspektor Sanitarny będzie mógł znów zakazać zgromadzeń w regionach, gdzie zagrożenie epidemiologiczne nagle wzrośnie.

6 czerwca ponownie otworzą się siłownie, kluby fitness, baseny, sale zabaw dla dzieci, salony masażu, tatuażu i solaria. Jak dodał minister kultury Piotr Gliński, 6 czerwca mogą, choć nie mają takiego obowiązku, wznowić działalność kina, filharmonie i teatry, pod warunkiem, że widownia będzie zapełniona maksymalnie w połowie.

Nadal jednak nie ma mowy o uruchomieniu dyskotek i klubów, gdyż, jak wykazywały przykłady z zagranicy, na ich terenach często dochodzi do wybuchu kolejnych ognisk pandemii.

 

 

 

Źródła: twitter.com, wiadomosci.gazeta.pl

Polecane

Może Cię zainteresować