×

Czerwona strefa w Polsce. Kolejne województwa dołączają do tej kategorii

Czerwona strefa w Polsce. Rozwój czwartej fali epidemii koronawirusa nie pozostawia wątpliwości, że kolejne województwa zaczynają spełniać kryteria kategorii żółtej oraz czerwonej. Pandemiczna mapa ECDC pokazuje, że już w 10 regionach sytuacja jest wyjątkowo poważna.

Nowe obostrzenia

Najnowsze statystyki jednoznacznie pokazują, że z dnia na dzień sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju ulega zaostrzeniu. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 378 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 26 osób. Z kolei, w przypadku 75 osób przyczyną zgonu były choroby współistniejące.

Te dane zdecydowanie nie napawają optymizmem. Nic więc dziwnego, że rząd planuje przedłużyć dotychczasowe obostrzenia do 30 listopada. Dodatkowo zmieni się kilka obszarów naszego życia. Odtąd uczniowie oraz nauczyciele będą musieli nosić maseczki w trakcie przerw szkolnych. Identyczne przepisy wejdą w życie na uczelniach.

Jest coraz gorzej

Pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w Polsce doskonale obrazuje europejska mapa zagrożenia pandemicznego. Ze względu na rosnącą liczbę nowych zakażeń koronawirusem 9 województw (zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie, łódzkie, podkarpackie, dolnośląskie) zyskało oznaczenie kolorem czerwonym. Oznacza to drugi najwyższy poziom ryzyka dla podróżnych. Zgodnie z klasyfikacją ECDC w kraju oznaczonym tym kolorem liczba infekcji sięga pomiędzy 200 a 499 na 100 000 mieszkańców. Kolorem ciemnoczerwonym (powyżej 500 zachorowań na 100 000 ludzi) oznaczono jedynie województwo lubelskie.

Pozostałe regiony w Polsce znajdują się w strefie pomarańczowej. W tych miejscach liczba zachorowań wynosi od 50 do 75 na 100 000 mieszkańców. Pandemiczna mapa Unii Europejskiej powstaje w oparciu o 14-dniowy wskaźnik zachorowań. Posługując się właśnie danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) politycy podejmują decyzje dotyczące wprowadzania restrykcji.

Czerwona strefa w Polsce

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) klasyfikują Polskę na siódmym miejscu w Europie pod względem liczby osób zmarłych na COVID-19. Łącznie od 4 marca 2020 roku, w Polsce z powodu COVID-19 zmarły 76 773 osoby. Wyżej w klasyfikacji znajdują się m.in. Hiszpania (zmarło ponad 87 000 osób) i Niemcy (zmarło ponad 95 000 osób). Pierwsze miejsce zajmuje Rosja. W kraju zmarło prawie 234 000 osób z COVID-19.

Niedawno minister zdrowia, Adam Niedzielski w rozmowie z PAP przypominał przy jakich progach zakażeń poszczególne regiony Polski mogą zostać uznane za strefy żółte bądź czerwone.

Obecnie plan jest taki, że przekroczenie progu 48 zakażeń na 100 tys. będzie decydowało o tym, by region stał się strefą czerwoną, a 24 zakażeń na 100 tys., by przekształcony został w strefę żółtą. Ale nie jest to jeszcze przesądzone.

Minister zdrowia podkreślił, że dodatkowym kryterium kwalifikacji poszczególnych powiatów do stref stanowią statystyki szczepień oraz obłożenie łóżek w szpitalach. Szczegółowych kryteriów nie podano jednak do wiadomości publicznej. Nowe obostrzenia mają wejść w życie na początku listopada.

o

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij