×

Czemu służy pikowanie? Przewodnik po technice znanej już od średniowiecza

Kurtki pikowane męskie są w modzie. Co zapewniło im sukces? I czy pikowanie to coś więcej niż zabieg stylistyczny?

Kurtki męskie pikowane na dobre zadomowiły się we współczesnej modzie i to zarówno tej casualowej, jak i bardziej eleganckiej. Co je wyróżnia? Oczywiście charakterystyczne przeszycia, które mogą się układać w różnorakie wzory. Kurtki zimowe pikowane męskie kryją solidną warstwę ocieplenia. Fasony przejściowe mogą być dużo cieńsze. Na czym polega sama technika i komu polecamy kurtki pikowane męskie? Dowiesz się z tego poradnika!

Kurtki pikowane męskie. Jak są zrobione?

Pikowanie to technika znana już od średniowiecza. Polska nazwa pochodzi od francuskiego słowa piqué, które oznacza ukłucie. Rzecz polega na tym, by za pomocą szwów połączyć ze sobą dwie warstwy materiału z wypełnieniem w środku.

Innymi słowy, można w ten sposób zestawić tkaninę wierzchnią – na ogół wytrzymałą i przyjemną dla oka – z miłym w dotyku spodem. Wewnątrz natomiast znajduje się warstwa ocieplająca. Aby ten wkład zawsze pozostawał na swoim miejscu, konieczne jest pikowanie, czyli po prostu układ przeszyć.

Efekt? Powstają w ten sposób rzeczy funkcjonalne, trwałe i w przystępnych cenach. Podczas silnych mrozów szczególnie pożądane są kurtki zimowe męskie puchowe pikowane. Ale w sklepach można znaleźć też lekkie modele na porę przejściową.

Skąd się wzięły kurtki męskie przejściowe pikowane?

Chociaż pikowanki zyskały już status odzieży klasycznej, to ich wielka kariera nie jest zbyt długa. Zaczęło się w latach 60. XX wieku. Wtedy amerykański pułkownik Steve Guylas zaprojektował ubranie, które miało mu towarzyszyć podczas ulubionych aktywności na łonie przyrody. Emerytowany wojskowy uwielbiał jazdę konną, myślistwo i wędkarstwo. Potrzebował lekkiego okrycia, które skutecznie grzeje, nie krępując ruchów.

Tak powstała kurtka husky, która dzięki swojej praktyczności stała się hitem na Wyspach Brytyjskich, w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Wyposażona została w charakterystyczny kołnierz wykładany i wygodne kieszenie. Wyróżnia ją także odporny na wilgoć materiał pikowany w romby. Tradycyjnie utrzymana była w kolorze granatowym lub oliwkowym, ale dziś występuje w różnych barwach.

Przejściowa kurtka pikowana

Współczesne kurtki wiosenne męskie pikowane

Dzisiejsze fasony mogą się znacznie różnić od pierwowzoru sprzed lat. Są na ogół bardziej dopasowane, przez co lepiej eksponują sylwetkę. Nic dziwnego, bo luźny krój nie jest już tak potrzebny. Współczesne kurtki męskie przejściowe pikowane to raczej odzież miejska, a nie sportowa. Do aktywności na świeżym powietrzu przeznaczone są na przykład softshelle.

Zimowa kurtka pikowana od Denley.pl

Kurtki zimowe pikowane męskie

Pikowane kurtki na zimę stanowią osobną kategorię i mają wielu zwolenników. Proste rozwiązanie techniczne sprawia, że okrycia na srogie mrozy doskonale spełniają swoją funkcję. Kurtki zimowe męskie puchowe pikowane należą po prostu do najcieplejszych. Układ przeszyć sprawia, że wewnętrzna warstwa pozostaje na swoim miejscu, skutecznie izolując nas od zimna. Wśród kurtek pikowanych na zimę mamy zarówno te narciarskie, jak i miejskie.

Podsumowując, pikowanie to nie tylko zabieg stylistyczny, ale też rozwiązanie bardzo praktyczne. Poza tym, że utrzymuje ocieplenie we właściwej pozycji, to jeszcze chroni całe okrycie przed gnieceniem się. Dlatego kurtki pikowane męskie tak dobrze sprawdzają się w podróży. Możliwe, że gdy włożysz jedną z nich, nie będziesz chciał się z nią już rozstawać.

Może Cię zainteresować