×

Światowa awaria Instagrama? Zamiast zdjęć czarne kwadraty, wyjaśniamy co zaszło

Czarne kwadraty na Instagramie. Ludzie na całym świecie nie mogą zrozumieć, co dzieje się w mediach społecznościowych. Popularny serwis niemal całkowicie pokrył się czarnymi kwadratami. Czy to wynik ogólnoświatowej awarii?

Czarne kwadraty na Instagramie

Czegoś takiego jeszcze nie było. Przez cały dzień, Instagram zapełnia się czarnymi kwadratami. W miejscach, gdzie zazwyczaj można zobaczyć zdjęcia, widnieją ciemne plamy. Wszystkie opisane są tymi samymi hasztagami tj. #BlackoutTuesday oraz #BlackoutDay2020. Wiele osób nie rozumie, co się dzieje.

Okazuje się, że czarne kwadraty, to element ogólnoświatowej akcji mającej na celu wyrażenie sprzeciwu branży muzycznej i rozrywkowej wobec przemocy i oznakom rasizmu względem Afroamerykanów. Czarne kwadraty mają także symbolizować solidarność z osobami, które są dyskryminowane ze względu na kolor skóry. Akcja ma związek z zabójstwem 46-letniego George’a Floyd’a, który został uduszony przez policjanta na ulicy .

Do zdarzenia doszło w Minneapolis. Nagranie całej sytuacji wyciekło do sieci i wywołało falę oburzenia. Na całym świecie na nowo rozgorzała dyskusja na temat agresji i rasizmu amerykańskiej policji. W wybranych miastach miały miejsce zamieszki organizowane przez społeczności Afroamerykanów. Black Tuesday to akcja zaplanowana na 2 czerwca, która jest próbą zwrócenia uwagi na bieżące wydarzenia, które rozgrywają się w Stanach Zjednoczonych. W kraju mają miejsce liczne protesty oraz manifestacje związane ze śmiercią George’a Floyda.

W Black Tuesday artyści na całym świecie porzucają swoją obowiązki i zamiast publikacji własnych treści, starają się zwrócić uwagę na problem rasizmu.

Polskie gwiazdy włączają się w akcję

Również w Polsce akcja Black Tuesday zyskała sporą popularność. Wiele gwiazd, artystów i celebrytów wyraziło swoje wsparcie dla ruchu Black Lives Matter. Wśród zaangażowanych w akcję znaleźli się m.in.: Margaret, Monika Brodka, Maciej Musiał, Katarzyna Warnke, Michał Piróg, Kasia Kowalska, Sara Boruc czy zespół 4Dreamers.

Osoby pragnące włączyć się w protest przeciwko przemocy i rasizmowi, z którymi zmagają się wybrani obywatele USA, mogą opublikować w formie postu na swoim profilu czarny kwadrat. Należy oznaczyć go hasztagami #BlackoutTuesday i #BlackoutDay2020. Organizatorzy akcji zalecają, aby swoich postów nie oznaczać hasztagiem #BlackLivesMatter, ponieważ może to utrudnić odnalezienie bieżących informacji publikowanych pod tym samym hasztagiem.

Na wzór Black Tuesday, powstał również ruch White Tuesday, który pragnie zwrócić uwagę na to, że ludzie rasy białej również zmagają się z dyskryminacją i jest ona równie częsta, jak w przypadku przedstawicieli pozostałych ras.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Maggie (@margaret_official)

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

#blackouttuesday

Post udostępniony przez Kasia Warnke (@kasiawarnke)

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować