×

Covidowy język. Nietypowy objaw zakażenia wirusem, o którym mówią specjaliści

Covidowy język jest jednym z nietypowych symptomów zakażenia koronawirusem. Wspominano o nim już na początku 2021 roku. Jak się objawia?

Częstsze i rzadsze objawy zakażenia koronawirusem

Według danych płynących ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), najczęściej występującymi objawami Covid-19zmęczenie, bóle mięśni, gorączka i suchy kaszel. Zdarzają się też ból głowy, ból gardła, zaczerwienienie oczu, biegunka, wysypka czy utrata węchu i smaku.

Mniej powszechnie są także zmiany w układzie nerwowym i komplikacje psychologiczne. Jak Covid-19 może wpłynąć na naszą psychikę? Otóż możemy mieć poczucie bliżej nieokreślonego lęku, problemy z koncentracją czy kłopoty z pamięcią.

Co więcej, według Towarzystwa Lekarzy Rodzinnych Hiszpanii jedna osoba z symptomami COVID-19 ma średnio 36 rozmaitych objawów tej choroby. Do takich wniosków doszli na podstawie badań przeprowadzonych między lipcem a październikiem 2020 roku. To jednak jeszcze nie wszystko…

Covidowy język

Prof. Tim Spector, epidemiolog z King’s College w Londynie wskazał też na inny nietypowy objaw. Według jego opinii pojawia się on u coraz większej liczby pacjentów z Covid-19. Jaki to symptom? Otóż chodzi o zmiany występujące na języku i w jamie ustnej.

Ich temat pojawił się już na początku roku 2021. Specjaliści zwracali uwagę na opuchliznę na języku, a także czerwone i białe plamy, które się na nim pojawiały. Część osób, które doświadczyły tzw. języka covidowego, mówiła też o bólach mięśni w czasie przeżuwania.

Co więcej, u niektórych pacjentów pojawiało się również przemijające zapalenie brodawek języka przybierające kształt litery U oraz zapalenie błon śluzowych lub zapalenie języka czy też pieczenie w jamie ustnej.

Według naukowców, jama ustna może być obszarem szczególnie wrażliwym na koronawirusa. Dlaczego tak się dzieje? Jest to spowodowane obfitością receptora ACE2 w tym miejscu. Otwiera on patogenowi drzwi do naszych komórek. Specjaliści podkreślają jednak, że wystąpienie covidowego języka nie uważa się za stan związany z ciężkim przebiegiem zakażenia. Najczęściej objaw ten można wyleczyć w ciągu tygodnia.

Źródła: www.medonet.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij