×

„Covidowe palce” to jeden z objawów zakażenia, głównie u jednej grupy społecznej

Covidowe palce to kolejny – po suchym kaszlu, gorączce i dusznościach – z objawów COVID-19, o którym naukowcy mówią już od wiosny. Jednak teraz okazuje się, że ten objaw może utrzymywać się znacznie dłużej, niż przypuszczano!

„Covidowe palce”. Jak wyglądają?

Częściej pojawiają się u dzieci i młodzieży niż u dorosłych i zazwyczaj występują w późnej fazie choroby. Naukowcy wymieniają „covidowe palce” jako jeden z najczęściej występujących objawów skórnych zakażenia koronawirusem. Jak go rozpoznać?

Pod określeniem „covidowe palce” kryją się czerwonawe i fioletowawe wybrzuszenia, przypominające odmrożenia. Mogą pojawiać się zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Zdarza się, że temu objawowi towarzyszy ból, ale „covidowe palce” raczej nie swędzą.

Gdy wybrzuszenia znikają, skóra zaczyna się łuszczyć.

Długotrwały objaw zakażenia koronawirusem

Co ciekawe, „covidowe palce” zdecydowanie częściej pojawiają się u osób, które zakażenie koronawirusem przechodzą łagodnie. Zdarza się nawet, że są jedynym objawem zakażenia.

Okazuje się jednak, że ten skórny objaw koronawirusa może się utrzymywać znacznie dłużej, niż wcześniej przypuszczano. Jak informuje portal zdrowie.wprost.pl, naukowcy z The International League of Dermatological Societies i The American Academy of Dermatology przeanalizowali dane 990 pacjentów z COVID-19 nadesłane z 39 krajów. Wyniki badań okazały się szokujące.

Wygląda na to, że „covidowe palce” utrzymują się bardzo długo: zazwyczaj 15 dni, ale w niektórych przypadkach nawet 130-150 dni!

Uczestnicząca w badaniach dr Esther E. Freeman, dyrektor Global Health Dermatology, zachęca lekarzy, by „zwracali szczególną uwagę na problemy dermatologiczne pacjentów”.

Covidowe palce występują u około 8 procent chorych na COVID-19. Ale to tylko jeden ze skórnych objawów, występujących u zakażonych koronawirusem. W tej grupie jest także m.in. pokrzywka, a także zmiany o charakterze wysypki plamisto-grudkowej, odropodobnej lub pęcherzykowej o różnym umiejscowieniu.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Instagram, www.youtube.com

Może Cię zainteresować