×

Zmęczona mama poprosiła swojego tatę o radę. Jego odpowiedź powinna dać do myślenia każdemu rodzicowi

Macierzyństwo tu cudowna sprawa. Nie zapominajmy jednak dodać, że bywa także przytłaczająca i stresująca. Szczególnie przy pierwszym dziecku przemęczenie może szybko o sobie dać znać.

Tak było w przypadku Constance Hall, australijskiej bloggerki. Pierwsze maleństwo i początki opieki nad nim w pewnym momencie przerosły kobietę.

Potrzebując rady, jak sobie ze wszystkim poradzić, zwróciła się do swojego taty. Zapytała, jak jego mamie udało się wychować 11 dzieci. Taka gromadka z pewnością nie dawała chwili na odpoczynek. Odpowiedź mężczyzny zupełnie ją zaskoczyła, trafiła jednak w samo sedno.

What happens when we put too much pressure on mothers? Once after having 1 child I asked my dad how on earth my nanna…

Opublikowany przez Constance Hall Środa, 22 lutego 2017

„Nie była nawet w połowie pod taką presją, jak ty. Nie musiała chodzić do banku, supermarketu, nie oczekiwała, że zaraz po porodzie będzie wyglądać jak milion dolarów i nigdy nie wywierała presji na dzieciach, by mając 3 tygodnie osiągały poszczególne etapy rozwoju. Dom nie zawsze musiał być czysty. Po prostu spędzała czas z dziećmi i cieszyła się z tego.” – powiedział tata Constance

Constance zaczęła się zastanawiać, skąd się w ogóle wzięła presja i dlaczego młode mamy tak często jej ulegają.

Ciągłe potrzeby, by wszystko wyglądało doskonale sprawia, że nie cieszymy się z obecności dziecka tak, jak powinniśmy. Jesteśmy obecni tylko częściowo, ciągle myśląc o tym, ile pozostało do zrobienia.

If being a mother has taught me anything it's taught me that you get nowhere being a martyr. Nowhere. You can stomp…

Opublikowany przez Constance Hall Niedziela, 29 października 2017

„Iść na siłownię, odpowiedzieć na maila, zapłacić rachunek, ugotować ekologiczną kapustę, zrobić paszteciki. Jeszcze pranie i zatankować samochód. Przygotować jarmuż, choć nie wiem co to jest. Zamaskować cienie pod oczami i zrobić obiad dla dzieci, bo jeśli zamówisz, to ktoś może cię ocenić.” – wylicza Constance

Jesteśmy tak zaabsorbowani trywialnymi sprawami, że nie poświęcamy się dziecku w pełni. W zasadzie, marnujemy całkiem sporo czasu.

Warto wziąć głęboki oddech i przestać myśleć o nieistotnych sprawach. Na nie też przyjdzie czas. Dom nie musi wyglądać idealnie, tak samo jak i my. Wystarczy zacząć czerpać radość z czasu spędzonego z dzieckiem i nie ulegać zewnętrznym naciskom.

Warning Graphic Content.I need your help, please don't look away. Remember last year when we crowd funded enough…

Opublikowany przez Constance Hall Czwartek, 26 października 2017

Nie musisz być najlepszą mamą na świecie, najważniejsze żebyś była najlepszą mamą dla swojego dziecka.

Może Cię zainteresować