×

Co zwiastuje śmierć? Ten jeden znak mówi, że jest naprawdę blisko

Co zwiastuje śmierć? Po czym rozpoznać, że jest blisko? Według lekarzy ciężko chorzy zdają sobie sprawę z nadchodzącego końca i wręcz próbują wysyłać sygnały swoim bliskim. Jak je odczytać? Z pomocą przychodzą medycy, którzy na co dzień zmagają się z zagadnieniem przemijania ludzkiego życia.

Co zwiastuje śmierć?

Z punktu medycznego śmierć charakteryzowana jest jako ustanie funkcji życiowych, zatrzymanie krążenia i oddychania oraz brak aktywności elektrycznej mózgu. Opierając się na tych kryteriach, lekarz stwierdza zgon danego pacjenta, dodatkowo biorąc pod uwagę jego wiek, historię choroby oraz okoliczności zgonu. Jednak, bez różnicy na przyczynę śmierć członka rodziny to zawsze bolesna strata dla najbliższych i niełatwo się z nią pogodzić.

Czy można przewidzieć śmierć i się na nią przygotować? Co zwiastuje śmierć? Mianowicie organizm człowieka na kilka czy kilkanaście godzin przed śmiercią wysyła oznaki, że to koniec. Tymczasem lekarze podpowiadają, jak je rozpoznać i jak rozmawiać z chorym u kresu życia.

Najważniejszą rzeczą, jaką odbiera umieranie, jest kontrola nad sobą samym i nad własnym życiem. To dla człowieka rzecz straszna

– wyznaje Karolina Sawka, psychoterapeutka i psychoonkolog w rozmowie z Medonetem

Bez wątpienia ze śmiercią nagłą bardzo ciężko się pogodzić, niemniej jednak śmierć będąca skutkiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie człowieka, jest czymś nieuchronnym i zupełnie normalnym.

Osoba u schyłku życia ma prawo do skrajnych emocji

Zwiastunem nadchodzącej śmierci są charakterystyczne zmiany w zachowaniu pacjenta. Człowiek może funkcjonować tak, jak dotychczas, jednak pewne zachowania ulegają zmianie. Osoba, która zbliża się ku śmierci, zawiesza wzrok, sprawia wrażenie nieobecnej. Rodziny często już po fakcie wspominają, jak bliski zaczął się „oddalać”.

W ostatnich miesiącach życia przede wszystkim zmniejsza się zainteresowanie światem zewnętrznym. Chory rozmyśla nad swoim życiem, wspomina i ocenia, jak żył, czego żałuje, a z czego jest dumny. Stara się też doprowadzić do końca niepozałatwiane sprawy

– wyjaśnia doc. Małgorzata Krajnik z Katedry i Zakładu Opieki Paliatywnej CM UMK.

Poza tym osoba u schyłku życia ma prawo do skrajnych emocji. Niektórzy milczą, inni zaś przeciwnie – rozpaczliwie okazują swój żal i strach. W tym momencie nieoceniona jest obecność bliskiej osoby, która okaże pełną akceptacje odnośnie tych reakcji. Dodatkowo pacjenci mogą prosić o całkiem zwyczajne rzeczy, takie jak: założenie skarpetek, otwarcie okna czy ulubione danie.

„Nie da się w pełni przygotować na śmierć”

W ostatnich chwilach przed zgonem mogą pojawić się halucynacje – osoba umierająca widzi lub rozmawia z ludźmi, których przy niej nie ma. Niejednokrotnie osoby mogą widzieć też „światło w tunelu” – odbywa się to w związku z tym, że wzrasta aktywność mózgu. Wyładowania elektryczne w komórkach nerwowych mogą spowodować, że osoba umierająca widzi przebłyski.

W niektórych przypadkach osoba umierająca jest świadoma tego, że umiera. W związku z tym, może o tym mówić wprost, że „nadszedł na nią czas”, „idzie do domu” lub zwyczajnie, że „odchodzi”.

Warto zdawać sobie również sprawę z faktu, że nie da się w pełni przygotować na śmierć. Nie musimy też wszystkiego rozumieć i wszystkiego wiedzieć. Zdjęcie z siebie tej presji może bardzo pomóc

– tłumaczy Karolina Sawka w rozmowie z Medonetem.

Źródła: kobieta.wp.pl, www.medonet.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), pixabay

Może Cię zainteresować