×

Co oznacza utrata węchu i smaku w praktyce? Ta relacja wzbudza obrzydzenie

Kaszel, gorączka, a także utrata niektórych zmysłów — to te objawy są najszybszym sposobem na rozpoznanie potencjalnego zagrożenia COVID-19. Słyszymy o tym od miesięcy, a jednak osobom, którego tego nie doświadczyły, ciężko sobie wyobrazić przez co przechodzi chory. Co oznacza utrata węchu i smaku w praktyce?

Jeden z pierwszych objawów koronawirusa

Do tej pory utrata węchu i smaku wskazywana była jako jeden z objawów zakażenia koronawirusem. Teraz okazuje się, że objaw ten jest najszybszym sposobem na rozpoznanie potencjalnego zakażenia! Tak wynika z ustaleń naukowców z Penn State University.

Jak informuje portal zdrowie.wprost.pl, międzynarodowy zespół naukowców z Penn State University odkrył, że zgłaszanie utraty węchu i smaku było bardzo dobrze skorelowane w czasie z liczbą przyjęć do szpitala pacjentów z powodu zakażenia koronawirusem. W krajach, w których wprowadzono lockdown, objawy te zgłaszano coraz rzadziej już w ciągu 4-5 dni po ogłoszeniu narodowej kwarantanny.

Dlatego zdaniem badaczy, utrata węchu i smaku jest objawem, pozwalającym monitorować skalę rozprzestrzeniania się epidemii.

Co oznacza utrata węchu i smaku w praktyce?

Chociaż wszyscy o tym wiedzą, tylko ci, którzy osobiście tego doświadczyli, są w stanie zrozumieć, jak dotkliwe są objawy COVID-19.

Russell Donnelly — 30-letni zakażony z Jersey City zmaga się z całkowitą utratą węchu i smaku. Mężczyzna postanowił pokazać, co tak naprawdę oznaczają te objawy. Zademonstrował to na TikToku, tworząc nagrania podczas domowej izolacji. U wielu internautów jego relacja wzbudza obrzydzenie, ponieważ Donnelly próbuje rzeczy, które z natury mają bardzo intensywny smak.

W menu 30-latka znalazły się między innymi surowa cebula, czosnek, sok z cytryny, pasta do zębów, a także ciastka z bardzo ostrym sosem wasabi.

Co prawda Russell jest początkującym aktorem, ale ciężko przypuszczać, by tak dobrze odgrywał rolę podczas jedzenia tych produktów. Nagrania z TikToka obejrzało już kilkanaście milionów internautów na świecie.

To szalony wirus

– przyznaje autor nagrań.

Ciężko się z tym nie zgodzić, patrząc na jego „przysmaki”. U Russella zakażenie koronawirusem może się również skończyć rozstrojem żołądka…

@rustardlikemustard

Covid taste testing. This is the craziest sensation. #covid19 #fyp #MyHobby #fineart

♬ original sound – rustardlikemustard

@rustardlikemustard

Covid test part 2 WASABI OREO up next. For now here’s this….#Covid #covidtastetest #MotivationMonday #fineart

♬ original sound – rustardlikemustard

@rustardlikemustard

As promised…WASABI. THIS FOOD IS DIFFERENT. Less fun than other foods. #waitforit #MotivationMonday #covid #covidtastetest #fineart #fyp #xyzbca

♬ original sound – rustardlikemustard

@rustardlikemustard

Covid taste test part 4! Enjoy! MERCH IS ON THE WAY STAY TUNED. Like, share, comment! #rustardlikemustard #dontspilltheanchovies

♬ original sound – rustardlikemustard

Fotografie: TikTok (miniatura wpisu), TikTok

Polecane

Może Cię zainteresować