×

Łagodne objawy koronawirusa. Mogą świadczą o tym, że już przeszedłeś infekcję

Według amerykańskich badaczy, wiele osób mogło przejść już zakażenie, nawet o tym nie wiedząc. Stworzyli więc listę, na której wypisali łagodne objawy koronawirusa.

Chorych jest więcej?

Epidemia w Polsce przybiera na sile. W czwartek (15 października) padł kolejny dramatyczny rekord – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8 099 nowych przypadkach zakażenia. Jednak dane te odnoszą się jedynie do przypadków, w których pacjenci odczuwają typowe objawy, takie jak: gorączka, zmęczenie, kaszel, duszności, a także zaburzenia smaku oraz węchu.

Okazuje się, że chorych może być prawdopodobnie więcej. I to nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Wskazują na to wyniki badań naukowców ze Scripps Research Institute. Według nich, nawet połowa zakażeń wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bez objawów świadczących o infekcji.

Jednak każdy wirus pozostawia po sobie ślad w postaci krążących we krwi przeciwciał. Są to białka (nazywane także immunoglobulinami), które wytwarzają się w układzie odpornościowym, aby uchronić organizm przed dalszym rozprzestrzenianiem się zakażenia. Takie przeciwciała mogą utrzymywać się w ciele nawet przez 5 miesięcy.

Wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski podkreśla jednak, że obecnie nie są robione testy, które w wiarygodny sposób pozwoliłyby wykryć te przeciwciała. Jednak sami możemy ocenić, czy w sposób łagodny przeszliśmy już zakażenie koronawirusem.

Łagodne objawy koronawirusa – lista

Badacze ze Scripps Research Institute stworzyli listę 6 objawów, które wskazują na to, że łagodnie odchorowaliśmy już Covid-19:

  1. Objawy grypopodobne – trwają od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na takie symptomy jak: uporczywy suchy kaszel, podwyższoną temperaturę ciała i osłabienie organizmu.
  2. Zmęczenie i osłabienie – te objawy towarzyszą szczególnie osobom, które już pokonały koronawirusa (tzw. „ozdrowieńcom”). Podczas choroby organizm walczył z wirusem. Dlatego o łagodnym przejściu zakażenia może świadczyć także: pogorszenie samopoczucia, osłabienie, kłopoty z koncentracją, senność w ciągu dnia oraz pogorszenie sprawności fizycznej i intelektualnej.
  3. Problemy z pracą serca – naukowo potwierdzono, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 powoduje zaburzenia sercowo-naczyniowe. Wobec tego o łagodnym przejściu Covid-19 mogą świadczyć takie objawy jak: niewyjaśnione bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, a także zawroty głowy.
  4. Problemy z krążeniem – wspomniane problemy sercowo-naczyniowe mogą wywołać zaburzenia w sprawnym krążeniu krwi w organizmie. Powinno się więc zwrócić uwagę na nagłe pogorszenie samopoczucia, bóle głowy, zawroty, czy opuchnięte części ciała.
  5. Pogorszona sprawność fizyczna – jej przejawem może być duszność odczuwana podczas wysiłku fizycznego (nie chodzi tutaj o zwykłą zadyszkę), trudności i dyskomfort z oddychaniem, oraz ból w klatce piersiowej.
  6. Zmiany skórne – mowa tutaj o pojawiającej się dziwnej wysypce, zaczerwienieniu skóry lub zasinieniu palców u stóp, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
Źródła: www.express.co.uk, www.bbc.com, warszawa.naszemiasto.pl
Fotografie: Pixabay, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować