×

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Jest decyzja w sprawie Wszystkich Świętych 2020

Cmentarze zamknięte 1 listopada? Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Od dawna pojawiają się sprzeczne informacje na temat tego, jak będzie ono przebiegać w tym roku. W końcu jest odpowiedź na pytanie dotyczące zamknięcia cmentarzy.

Cmentarze zamknięte 1 listopada?

Dyskusja na temat zamknięcia cmentarzy w święto Wszystkich Świętych trwa w najlepsze. Wciąż pojawiają się rozmaite stanowiska odnośnie tego, czy należy odwiedzać groby bliskich, czy może lepiej przełożyć tę wizytę na inny czas. Doniesienia na temat zamykania kolejnych kościołów w całej Polsce sugerują, że rzeczywiście 1 listopada może nie być możliwe wejście na teren cmentarzy. Niewykluczone jest, że wybrane parafie w oparciu o własne decyzje zdecydują się zamknąć cmentarze.

Okazuje się, że Episkopat zakończył już negocjacje z rządem i w tej sprawie zostało zawarte porozumienie. Zapadła decyzja o tym, że pomimo narastającego tempa rozprzestrzeniania się COVID-19 cmentarze pozostaną otwarte. Rządzący mają świadomość ogromnego zagrożenia epidemicznego, ale równocześnie zdają sobie sprawę, jak silnie zakorzeniona w Polakach jest tradycja odwiedzania grobów bliskich.

Czy zatem dla uszanowania tradycji wolno zgadzać się na bardzo ryzykowne zachowania, które mogą doprowadzić do masowych zakażeń?

Apele mogą nie wystarczyć

Z umowy zawartej między Episkopatem a rządem wynika, że księża mają zaapelować do wiernych o powstrzymanie się od odwiedzin grobów bliskich 1 listopada. Mają zasugerować ludziom, aby przełożyli odwiedziny na kilka dni przed lub po Wszystkich Świętych.

Jakiś czas temu pojawiały się nawet plotki, mówiące o tym, że ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem, zostanie wprowadzony dodatkowy dzień wolny tj. 2 listopada, który pomoże rozładować tłumy odwiedzające cmentarze w tym samym czasie.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski w poniedziałek rozwiał jednak wszelkie wątpliwości. Wyjaśnił, że nie zamierza wprowadzać dodatkowego dnia wolnego od pracy i szkoły.

Analizowaliśmy taki scenariusz, ale na chwilę obecną nie ma takiej zgody, aby taki dodatkowy dzień wolny był. Przedłużając weekend, doprowadzilibyśmy do zwiększenia liczby interakcji społecznych. To by zachęciło do podróżowania i wyjazdów.

W tym roku Wszystkich Świętych wypada w niedzielę. Warto jednak rozłożyć w czasie wizyty na grobach i odwiedzając cmentarze nie zapominać o założeniu maseczki.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować